MUSTAFA AYDOĞAN

BU İŞİN LAMI, CİMİ YOK!

MUSTAFA AYDOĞAN

Geçtiğimiz günlerde EYT’lilerin sorunlarını OLAY TÜRK Gündem programında masaya yatırdık.

Emeklilikte Yaşa Takılan Kayseri Derneği Başkanı İsmail Yılmaztürk, EYT’lilerin beklentilerini ve yaptıkları çalışmaları anlatarak çözüm beklediklerini söylemişti. Hatta siyasi partileri de ziyaret ederek destek istemişlerdi.

MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy, yaptığı açıklamada; “"EYT'lilerin problemleri bana göre kademeli de olsa mutlaka çözülmesi gerekiyor. Bu insanları yok sayamayız. Çünkü, verilmiş bir hak var. Bu hakkı teslim etmek zorundayız" demişti.

AK Parti EYT’ye olumsuz bakarken ittifak ortağı ise çözüm bulunmasından yana bir tavır takınmıştı. Önce nedir bu EYT bir ona bakalım, sonra da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son açıklamasını değerlendirelim.

EYT sorunu, 8 Eylül 1999’da kabul edilen 4447 sayılı Kanun ile gündeme geldi. Kanundan önce erkekler için 25, kadınlar için 20 yıl sigortalılık süresi ve 5 bin günlük prim gün sayısı emekli olmak için yetiyordu. Yapılan düzenlemeyle emeklilik yaşı kadınlarda 58’e, erkeklerde 60’a yükseltilirken, emeklilik için gerekli prim gün sayısı ise 7 bin güne yükseltildi. 1999’da hatırlanacağı gibi iktidarda Bülent Ecevit, Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz’ın oluşturduğu 3’lü koalisyon iktidarı vardı.

2008’de AK Parti iktidarı yani Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakan olduğu dönemde yapılan bir diğer yasa değişikliğiyle emeklilik için gereken yaş sınırı bir kez daha yükseltildi. 2048’de kadın ve erkek çalışanlar için emeklilik yaşını 65’te eşitlemesi öngörülen sistem uyarınca, halen çalışmakta olanların emeklilik yaşı da prim günlerinin dolmasına rağmen yükselmiş oldu. O dönemler bir göz atalım AK Parti tarafından yasa değişikliği yapılarak emeklilikte yaş sınırının yükseltilmesi ne kadar eleştirildi ve sonuçları ne oldu.

Bence hiç…

AK Parti hiçbir şekilde oy kaybına uğramadı, o zamandan bu zamana geçen 11 yıllık süre içerisinde de hala AK Parti iktidarı devam ediyor.

Hiç kimse kusura bakmasın ama EYT’liler boşa eylem yapmaya kalkıyor, Emekliler boşa, “Geçinemiyoruz” çığlığı atıyorlar.Ortaya sandık konulunca hepsi birden unutuluyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan , İstanbul’da toplu açılış töreninde  “Ben bu işte yokum!” diyerek EYT ile ilgili olası yasal düzenleme ihtimallerine noktayı koydu.İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın EYT açıklaması:

"Tutturmuş bir EYT, erken emeklilik.  İskandinav ülkelerinin hepsi bu sistemle battı. Bizim ülkenin başına da bu erken emekliliği dolayanlar bunun bedelini ödediler. Niçin erken emeklilik? Bırakalım ne zaman emekli olması gerekiyorsa o zaman emekli olsun ve parasını alsın. Erken emekli olduğu zaman ideal ücreti alamayacak hem de ikinci bir iş aramak suretiyle ikinci iş ile işsizliğe öncü olacak. SGK sistemimizin çökmesini istemelerinin tek sebebi kaos ortamından kendilerine siyasi rant devşirme hesabıdır. Biz bunu yapmayacağız. Arkadaşlarıma söylüyorum. Beni bu yola asla teşvik etmeyin. Milletimin zararına olan bir şeye asla yokum. Seçim kaybetsek de yokum. Bütün dünya bizim sistemimizi kendine uyarlamaya çalışıyor, bizdeki bazı köhne zihniyetler sistemi çökertmek için hinlik peşinde koşuyor."

Vallahi Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekonomik kriz de olsa, işsizlik tavana da vursa, emekliler açlığından da ölse, geçim darlığı yüzünden vatandaşlar siyanür’de içse, sanayici ve iş insanları durmadan konkordato’da ilan etse ne olursa olsun biliyor ki, sandıktan çıkan AK oylar oluyor. Bizim milleti çözdü vesselam. Bence az bile yapıyor, bu işin lamı, cimi yok layık olduğumuz şekilde de yönetiliyoruz.

Yazarın Diğer Yazıları