MUSTAFA AYDOĞAN

BUGÜN SUSMA VAKTİ DEĞİLDİR

MUSTAFA AYDOĞAN

Yeni parti kuracağı konuşulan eski başbakan Ahmet Davutoğlu, suskunluğunu öyle bir bozdu ki, hem de ne bozdu.

Yaptığı açıklamalarla gündeme damga vuracak gibi görülüyor. Elazığ Gönül Dostları buluşmasında AK Parti’de temel değerlerin değiştiğini belirterek, yeni meydan okumalarla ilgili akademisyenlerle, siyasilerle ve derneklerle çalışma yürüttüklerini söyledi.

AK Partiye veryansın eden Davutoğlu’nun bazı konuşmalarını aynen aktarıyorum: "Ciddi savrulmalar yaşadık, cesaretle önümüzdeki meseleleri tartışmalıyız. AK Parti'nin temel değerleri bu memlekete egemen olmuş olsaydı kıyamete kadar susardık. 13 bin ile kaybettiğimiz seçimi yenilenen seçimde 800 bin oyla kaybediyorsak bunun sorumluları değerleri değiştiren kişilerdir. İstanbul seçimlerinde 800 bin oyla tekrar kaybetmişse, bunun sorumlusu eylemde söylemde ahlakta siyasi ayakta ciddi savrulmalara sebep olanlardır. Ben hiç örtülü konuşmadım. Bu partiden örnekler veriliyor. 'Bölünmeyelim' deniliyor. Bölünmeme ortak idealler doğrultusunda hareket etmeyle olur. Manifestoya kapalı kapılar hakkında katılanlar, kameralar arkasında mevcut durumu meşrulaştırdı. İnsanlar buna mecbur bırakılmamalı. Tavandaki bölünme önemli değildir ama tabandaki bölünme daha farklıdır.Bugün susma vakti değildir. Bugün halkın önünde konuşma vaktidir. Tepede ne tedbir alırsanız alın, bölünmeyi engelleyemezsiniz. Bizim niyetimiz ne bölmek ne de mevki. Bizim meselemiz müreffeh bir ülke ilan etmek. Kaygılara tercüman olma niyetiyle konuşuyorum. Söylediklerim şahsi düşüncelerim değildir.Size yalvarıyorum gelin konuşalım. Çağrım ülkenin geleceğiyle ilgili kaygı duyan herkese. Konferanslarımız engelleniyor. Basına örtülü baskı ile bize yer verilmedi 3 yıl boyunca. Yeni bir siyaset anlayışına ihtiyaç var. Vicdan odaklı siyasetten uzaklaşıldı. İstanbul seçimindeki farkın nedeni de budur. Bir seçimde bekadan bahsedip, İmralı'yla temasa geçmek milletin vicdanından kopuştur. Liyakate önem verilmiyorsa bu vicdandan kopuştur. 1 oyla seçim kazanılır söyleminden vazgeçiliyor ise bu vicdandan kopuştur.

İkincisi adalettir. Adalet terazisi ölçer. Adalet terazisi ölçülmez. Bize adalet duygumuzu zayıflatanlara karşı ortak hareket etmek gerekir. Bu ülkede FETÖ'den memur akrabalarını tutukluyor ve kardeşi FETÖ'den tutuklu olanlar devletin en üst mertebesini getiriliyor ise adalet duygusu zayıflar.

Bir diğeri de ekonomi. Ekonomi ekip işidir. 2008'de ekonomiyi bilen bir ekip vardı. Bu neden o kriz "teğet" geçti. Vizyon vardı, strateji vardı. Faiz bugün nerelerde? Ekonomiye çözmek isterseniz önce halka güven vereceksiniz. İsrafa yol açmayacaksınız, şeffaf olacaksınız; ekonomiyi üstlenen kişilerin herkesle konuşan, açık bir anlayışla davranması lazım. Şeffaf olacaksınız. Bugün koyduğunuz kuralı, yarın değiştirmeyeceksiniz. Yukarıdan bakan bir anlayışla bu ekonomik krizin içinden çıkamayız. Halk ekonomik kriz içinde. Biz bu dönemde susmayız.

Bir diğeri de yönetim sistemi. Devlet mimarisi kişilere göre inşa edilmez. Maalesef tüm uyarılarımıza rağmen çarpık bir sisteme geçildi. Erdoğan'a yazılı bir metin verdim. Bunu yapmayalım diye. Cumhurbaşkanına düşüncelerimi 5 kez ilettim; bizim hesabımız doğru olanı söylemek. Neyi yanlış görüyorsam söyleyeceğim. Bizim hesabımız bir şekilde kendimizi ortaya koymak değil, doğru olanı söylemek. Sade bir vatandaş olarak size söz veriyorum neyi yanlış görüyorsam söyleyeceğim. Cumhurbaşkanlığı makamı ile genel başkanlık makamının değişmesi AK Parti'nin kurumsallaşmasına zarar vermiştir. Devlet işleriyle aile yapısı kesinlikle ayrılmalıdır. Birinci dereceden akraba olmamalıdır."

Sayın Ahmet Davutoğlu’nun bu açıklamalarına elbette katılmayan olacaktır, ancak ben katılanların daha fazla olacağı inancındayım. İnsanlar artık durmadan yarının hesabını yapıyor ve büyük kaygı taşıyorlarsa, bunu da birilerinin cesaretle söylemesi.

Önce eski bakan  Ali Babacan,  da eski Başbakan Ahmet Davutoğlu yeni bir parti kurmak için siyaset sahnesini daha da ısıtıyorlarsa, bu da demek oluyor ki ülkemizde bir şeyler doğru gitmiyor. Bu yeni oluşumlardan en çok da vatandaştan kopuk yaşayan AK Parti zarar görecektir. Halk sefalet içinde yaşarken Keyfi yerinde olanların keyfi kaçacağa benziyor.

Yazarın Diğer Yazıları