Erciyes patladı, bunlar ortaya çıktı!

Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken o yere Kayserili vatandaşlar da akın ediyor. Gelen herkesi büyüleyen, doğal güzellikleriyle insanları hayran bırakan o yer neresi? Detaylar Kayseri Olay haber merkezince derlediğimiz Kayseri haber bülteninde…

Erciyes patladı, bunlar ortaya çıktı!

Turistik aynı zamanda tarihi olarak bilinen bu yerde sizleri bekleyen birçok doğa harikası bulunuyor. M.Ö 6. YüzyıldaPers İmparatorluğu döneminde bu bölgenin‘Güzel Atlar Ülkesi’ adı ile anıldığı biliniyor. Kayseri’den, Nevşehir Kapadokya arası 70 kilometredir. Kayseri’den ilçeye özellikle hafta sonları çok sayıda vatandaş gidiyor. Kapadokya ilçesinde bulunan ve 1985 senesinden beri UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi’nde yer alan peri bacaları görenleri kendine hayran bırakıyor.

Erciyes patladı bunlar ortaya çıktıBölgede düzenlenen ve sabah güneşin ilk ışıkları ile göğe yükselen balon turları peri bacalarını yüksekten görme imkanı sunuyor. Kendinizi özgür bir kuş gibi hissederken hoş bir gökyüzü gezintisi eşliğinde peribacalarının bulunduğu bu bölge Paleolitik döneme ait tarihi izler taşımaktadır. Bölgede; yeraltı şehirleri, mağaralar, kayalara oyulmuş resimler ve yeraltındaki şehirlerde kurulmuş birçok kilise bulunuyor.Peri bacaları gidenlerin geri gelmek istemeyeceği, gitmeyenlerin gitmek için can atacağı bir yer.

Erciyes patladı bunlar ortaya çıktıBölge tarihi ve doğal güzelliklerin yanı sıra aşk vadisinde kamp yapma imkanını da sunuyor. Gün doğuşunu ve gün batışını çadırınızda keyifle izleyebilirsiniz. Ayrıca gün doğumunu izlerken balonları da seyredebilirsiniz. Aşıklar tepesinde bulunan salıncakta hem manzaranın tadını çıkarabilirsiniz hem de estetik fotoğraflar çekinerek anı ölümsüzleştirebilirsiniz.Bölge sizler için her anını doya doya geçirebileceğiniz bir gezinti vaat ediyor.

Erciyes patladı bunlar ortaya çıktıBir diğer yandan Erciyes, Göllü ve Hasan dağı yanardağlarının 60 milyon yıl önce volkan püskürmesi sonucu volkanik arazi olan bu yer yumuşak, küllüyapısından dolayı milyonlarca yıl rüzgar, fırtına ve yağmur suları sebebiyle aşınmasıyla şekillenmiş oldukça da karakteristik bir bölge olarak biliniyor. Bölge her ne kadar doğal olarak oluşmuş olsa da, peri bacalarının insan eliyle oyulmuş ve içinde yaşanmış hayatlar vardır. Kapadokya’yı asıl dikkat çeken yaşanmışlıkların olmasıdır. Hem tarihi olarak, hem de doğal güzellik anlamında yerli ve yabancı herkesin Kapadokya’ya akın akın gitmelerine sebep oluyor.

Erciyes patladı bunlar ortaya çıktı