Yoğun ilgi gören festivaldeki 'yeni yuva' projesi dikkat çekti

Başkent Millet Bahçesi'nde düzenlenen ÇEVREFEST, üçüncü gününde de ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Detaylar Kayseri Olay Gazetesi olarak hazırlanan Kayseri haber bülteninde…

Youtube Kanalı
Youtube Kanalı
Abone Ol
Yoğun ilgi gören festivaldeki 'yeni yuva' projesi dikkat çekti
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Açılışını Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin yaptığı Ankara Başkent Millet Bahçesi’nde, Çevre Haftası kapsamında düzenlenen ÇEVREFEST’te, belediyeler ve Bakanlıkların yanı sıra özel firmalar ve üniversitelerin çevre alanındaki iyi uygulama örnekleri de sergileniyor. Özellikle üniversitelerin, Sıfır Atık’tan sürdürülebilir tarıma kadar birçok alandaki iyi uygulama örnekleri, gençlerin çevre konusundaki hassasiyetini ortaya koyuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ortaya koyduğu "2053 Net Sıfır Emisyon" ve "Yeşil Dönüşüm" hedefleri doğrultusunda 7'den 70'e tüm vatandaşlarda çevre farkındalığı oluşturmak amacıyla Başkent Millet Bahçesi'nde düzenlenen ÇEVREFEST, üçüncü gününde de ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin açılışını yaptığı, ÇEVREFEST’te, belediyelerve Bakanlıkların yanı sıra özel sektör ve üniversitelerin çevre alanındaki iyi uygulama örnekleri de sergileniyor.

Üniversitelerin, Sıfır Atık’tan sürdürülebilir tarıma kadar birçok alandaki iyi uygulama örnekleri, gençlerin çevre konusundaki hassasiyetini ortaya koyuyor.

Yoğun ilgi gören festivaldeki 'yeni yuvam' projesi dikkat çekti

Üniversiteli gençlerden tohum bankası

Çevresel kalkınma kapsamında sürdürülebilir tarımı, atalık tohumlarla gelecek nesillere taşımayı hedefleyen Hacettepe Üniversitesi, kurduğu stantla ÇEVREFEST’te yerini aldı. Kimyasal madde kullanmadan yaptıkları tarımsal uygulamalarla üniversite içerisinde minik bir Tohum Bankası kuran gençler, böylelikle yeşil bilincin yayılmasına destek sağlıyor. 

Polen türlerinin hava kirliliği üzerindeki etkileri analiz ediliyor

Yaşam bilimleri alanındaki AR-GE çalışmalarıyla öne çıkan Ankara Üniversitesi de iyi çevre uygulamalarıyla dikkat çeken stantlardan biri oldu. Bakanlığa bağlı Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile imzalanan protokol kapsamında, Ankara’daki polen türlerinin hava kirliliği üzerindeki etkileri analiz ediliyor. 

Yoğun ilgi gören festivaldeki 'yeni yuvam' projesi dikkat çekti

6 Şubat depremleri sonrası afet ve acil durum teknolojileri platformu kuruldu

TED Üniversitesi, Afet ve Acil Durum Teknolojileri Platformu ile ÇEVREFEST’te yerini aldı. Bin yılın felaketi 6 Şubat depremleri sonrası kurulan platform, Türkiye'de yaşanabilecek her türlü afet ve acil durumlara karşı, üniversite, özel sektör ve STK iş birliğiyle afet öncesinde, kamunun yapacağı stratejik planlama sürecine doğrudan katkı sağlamayı; afet ve acil durum hallerinde kamunun rolünü destekleyecek nitelikte çalışmalar yapmayıhedefliyor.

Üniversitelerden iklim değişikliği ve geri dönüşüm alanında önemli çalışmalar 

İklim değişikliğinin olumsuz etkilerine ortak çözümler üretme konusunda projeler geliştiren Başkent Üniversitesi ve Sıfır Atık belgesini aldıktan sonra geri dönüşümalanındaki çalışmalarını hızlandıran Gazi Üniversitesi de ÇEVREFEST’e katılan akademik kurumlardan oldu.

Yoğun ilgi gören festivaldeki 'yeni yuvam' projesi dikkat çekti

Yeşil zincirin güçlü halkaları, çevre firmaları

ÇEVREFEST; “yeşil kalkınmaya” en güçlü katkıları sunan firmaların da ev sahibi oldu. Geri dönüşümden enerjiye kadar birçok sektörden firma, stantlarında vatandaşlara bilgi verdi. 

ÇEVREFEST’e katılan bir firma, tersanelere sunduğu çevre hizmetlerini etkinlikte ziyaretçilere tanıtırken; bir başka firma ise leyleklerle ilgili uyguladığı ‘Yeni Yuva’ projesiyle etkinlikte yer aldı. Leyleklerin direklerin üzerine yuva yapmasının hem onların yaşamını tehdit etmesinden hem de enerji kesintilerine sebebiyet vermesinden yola çıkan firma, leyleklerin göç yolunu dikkate alarak, onların yaşam alanlarını artırma yönünde adımlar atıyor. 

Yoğun ilgi gören festivaldeki 'yeni yuvam' projesi dikkat çekti

Çevre dostu baz yağlar

Emine Erdoğan Hanımefendi himayelerinde başlatılanSıfır Atık uyumlu çalışmalarıyla ÇEVREFEST’te yerini alan firmalardan biri de en iyi rafinasyon teknolojisini kullanarak, kullanım ömrünü tamamlamış atık madeni yağlardan elde ettiği baz yağlarıziyaretçilere anlattı.