Patlayıcı fabrikasını Meclise taşıdı

CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, Pınarbaşı'nın iki mahallesinin arazisine yapılması planlanan patlayıcı fabrikasını Meclis gündemine taşıdı. Detaylar Kayseri Olay Gazetesi olarak hazırladığımız Kayseri haber bültenimizde…

Patlayıcı fabrikasını Meclise taşıdı

TBMM’nin 27. birleşiminde söz alan CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, Pınarbaşı ilçesi, Aşağıbeyçayırı ve Eğrisöğüt köylerinin bulunduğu bölgeye yapılmak istenen patlayıcı fabrikasını gündeme getirdi.
Tesisin yerleşim yerlerine yakınlığına dikkat çeken Milletvekili Genç şunları söyledi; “Kayseri’ye bağlı Pınarbaşı ilçemiz, Aşağıbeyçayırı ve Eğrisöğüt köylerinin bulunduğu bölgeye yapılmak istenen patlayıcı fabrikası nedeniyle tehdit altında. Daha önce ÇED sürecinde geri çekilen proje birkaç revizenin ardından yeniden gündeme gelmiş ve “ÇED gerekli değildir.” raporuyla hayata geçirilmek istenmektedir. Tesisin yerleşim yerlerine uzaklığı 950 metre, köy içme suyu kaynağına uzaklığı ise 200 metredir. Orman köyü olan 2 köyümüzde de yirmi yıl önce arazilerin ağaçlandırılması için devlete verilmiş tek mera alanı kalmıştır. Şimdi o mera alanına patlayıcı fabrikası kurulmak istenmektedir. Ayrıca, planlanan tesis tarlaların hemen yanında olup tarımı bitirecek zehirli tahıl imalatına neden olacaktır. Yöre halkının, sivil toplum kuruluşlarının karşı olduğu, bölgede tarım ve hayvancılığa büyük zarar verecek bu proje bir an önce iptal edilmelidir” dedi.