O yazardan şok Hulusi Akar iddiası: Akar hakkında konuşmamız lazım

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Terkoğlu'nun 'Akar hakkında konuşmamız lazım' başlıklı yazısı dikkat çekti.

O yazardan şok Hulusi Akar iddiası: Akar hakkında konuşmamız lazım
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Barış Terkoğlu, bugünkü köşesinde AK Parti'nin Kayseri milletvekili adayı Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın kızının diploması ile ilgili bir iddiayı yazdı.

FETÖ’ye karşı yaptığı soruşturmalar ve bu yönde Kayseri'de de yaşadığı yargılamalarla bilinen eski askeri hakim ve şu anda da  İYİ Parti Genel Başkan Danışmanı olarak görev yapan Ahmet Zeki Üçok'un iddialarını köşesine taşıyan Terkoğlu, Akar'ın kızının Hacettepe Tıp Fakültesi'ne "usulsüz" biçimde girdiğini yöne sürdü. 

O yazardan şok Hulusi Akar iddiası: Akar hakkında konuşmamız lazım

Söz konusu "usulsüzlükten" bir vatandaşın şikayetçi olduğunu müfettiş incelemesi bulunmasına rağmen 'zamanaşımı' denilerek konunun kapatıldığını yazan Terkoğlu, "Üçok’un elinde inceleme raporları da var. Müfettiş raporu, geçişteki usulsüzlüğün kolayca bilinebileceğini söylüyor" ifadelerini kullandı. 

Terkoğlu, "Akar hakkında konuşmamız lazım" başlıklı yazısında şunları yazdı: 

Senin ter döktüğün yere, başkası yürüyerek geliyor. Adalet işte orada ölüyor.

Geçen haftaki yazımın ardından İYİ Parti Genel Başkan Danışmanı Ahmet Zeki Üçok aradı. FETÖ’ye karşı soruşturmalar yapan eski askeri hâkim Üçok, emekli olduktan sonra yaptığı açıklamalar nedeniyle Hulusi Akar’la davalıktı. Gelgelelim... Bu kez anlattığı konu, askeri değildi. Bir diploma usulsüzlük hikâyesiydi.

Hulusi Akar artık bakandan çok, AKP Kayseri milletvekili adayıydı. Üçok, doğal olarak seçmeninin bunları bilmesi gerektiğini söylüyordu.

DİPLOMA İNCELEMESİ 
Yine Üçok’un anlattığına göre Hulusi Akar, 2000-2002 arasında tuğgeneral rütbesi ile İtalya Napoli’de Güney Avrupa Müttefik Komutanlığı Plan ve Prensipler Dairesi başkanı olarak görev yapmıştı. Bu sırada kızı S. Akar ise Şikago İllinois’deki DePaul Üniversitesi’nde, biological sciences (biyoloji bilimleri) okuyordu. Akar, 29 Ağustos 2002’de tümgeneralliğe terfi ederek Kara Harp Okulu komutanı sıfatıyla Türkiye’ye döndü. Bir yıl sonra, Hulusi Akar, kızı adına yurtdışında görev yapan kamu görevlilerinin çocuklarına sağlanan haktan yararlanmak için, Hacettepe Üniversitesi’ne başvurdu.

Üçok’un anlatımıyla bundan sonra doğal olmayan şeyler olmuştu. Biyoloji ile tıp fakültesinin denk olmadığı bilinmesine rağmen, 16 Temmuz 2003’te, S. Akar, Hacettepe Tıp Fakültesi’ne kabul edildi. 2009’da okulu bitirip doktor oldu. TUS’a girdi ve Ankara Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi kadın hastalıkları ve doğum uzmanlığını kazandı. Bir vatandaş, S. Akar’ın eğitimindeki usulsüz işlemden şikâyetçi oldu. O sırada Akar, Genelkurmay 2. başkanı olmuştu. Üçok devamını şöyle anlatıyor: “Şikâyet üzerine şu andaki Hacettepe Üniversitesi rektörü, o zamanların YÖK Denetleme Kurulu üyesi olan Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran, müfettiş olarak görevlendirilir. Hacettepe Üniversitesi’ne yazı yazar. Biyoloji bilimleri okuyan birisinin nasıl olup da tıp fakültesine sınavsız olarak yatay geçiş yaptırıldığını sorar. Tıp fakültesi dekanlığı, 26 Ocak 2012 tarihli yazısında, ABD DePaul Üniversitesi Biyoloji Bilimleri Fakültesi’nin tıp fakültesine eşdeğer olmadığını söyler. 2003 yılında, mevzuata aykırı bir şekilde yatay geçişe uygunluk raporu verdiğini kabul eder.”

Üçok’un elinde inceleme raporları da var. Müfettiş raporu, geçişteki usulsüzlüğün kolayca bilinebileceğini söylüyor: “ABD’de tıp fakültesine öğrenci olarak kabul edilebilmek için gerekli şartların hiçbirisinin adı geçen tarafından sağlanmadığının değerlendirmeyi yapan birimce bilindiği veya bilinmesinin gerektiği, buna rağmen eşdeğer koşulunun sağlanmış olduğuna ilişkin belgenin düzenlendiği ve böylece öğrenciliğe kabul edildiği...”

ZAMANAŞIMI KARARI
Peki sonuç? Üçok’un elindeki müfettiş incelemesinin sonuç bölümü, olaylar zamanaşımına uğradığı için hem Hacettepe’dekiler hem Hulusi Akar hem de S. Akar’ın diploması için “Yapacak bir şey yok” diyor. Üçok, “zamanaşımı” denilerek kabul edilen usulsüzlüğü masum bulmuyor...

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Barış Terkoğlu, bugünkü köşe yazısının tamamını okumak için TIKLAYIN
O yazardan şok Hulusi Akar iddiası: Akar hakkında konuşmamız lazım