ÇKS'deki o değişikliğe dikkat!

Kayserili çiftçilerinde yakından takip ettiği ÇKS'de değişiklik yapıldı, bakın ne amaçlanıyor. Detaylar Kayseri Olay Gazetesi olarak hazırladığımız Kayseri haber bültenimizde…

ÇKS'deki o değişikliğe dikkat!

Kayseri’de çiftçiler tarafından yakından takip edilen Çiftçi Kayıt Sistemi başvuruları 2 Ocak 2024 tarihinde son bulacak. ÇKS'de geçtiğimiz ay bir değişiklik yapılmıştı. Çiftçi Kayıt Sistemi yapılan ve Resmi Gazetede yayımlanarak 18 Kasım 2023 tarihinde yürülüğe giren değişiklik ise şu şekilde; Tapu ve mülkiyete dayanan kayıt yerine üretimin yapıldığı tüm alanlar kayıt altına alınacak. Değişiklikle ÇKS'ye kayıt olamayan ama tarımsal üretim yapılan alanların kayıt altına alınması amaçlandı. 
Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı Tarım ve Orman Reformu Genel Müdürlüğü’nün konu ile ilgili açıklması ise şu şekilde; “ÇKS Yönetmeliği'nde 18 Kasım 2023 tarihinde yapılan değişiklikle ÇKS'ye kayıt olamayan ama tarımsal üretim yapılan alanların kayıt altına alınması amaçlanmaktadır.
Bu kapsamda;
Tarımsal faaliyet yapılan ancak mülkiyet ve mirasçılık sorunu nedeniyle kayıt yapılamayan alanlar “Taahhütname" belgesi ile kayıt altına alınabilecektir.
Böylece mülkiyet ve mirasçılık sorunları sebebiyle desteklerden faydalanamayan üreticilerimiz de tarımsal desteklerden yararlanabilecektir.
ÇKS'ye kayıtlar yapılırken; hisseye isabet eden alanların bölünerek kiraya verilmesi durumunda, Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu hükümlerinde yer alan asgari tarımsal büyüklük şartı Hazine'den kiralanan alanlarda aranmayacaktır.
Bakanlığımızca yeni uygulamaya konulan üretim planlaması ve sözleşmeli üretimin hayata geçirilmesinde ve tarımsal desteklemelerden çiftçilerimizin maksimum derecede yararlanabilmesinde üretim yapan tüm çiftçilerin ve üretim alanlarının da sisteme dâhil olması son derece önemlidir. Bu çerçevede gerekli düzenlemeler Bakanlığımızca yapılmış olup çiftçilerimizin son başvuru tarihine kadar ÇKS müracaatlarını e-Devlet Kapısı veya il/ilçe müdürlüklerine giderek yapmaları önem arz etmektedir.”