"ÇALIŞKANDIM AMA ÇOK DA YARAMAZDIM"

“TATİLDE MUTLAKA KİTAP OKUSUNLAR”

10:42:14 | 2016-06-21

Malum Okullar kapandı ve tatil dönemi başladı. Öğrenciler karnelerini aldı bir yandan tatil planları yaparken bir yandan da günlük kitap okuma ders  tekrarı ve çeşitli  aktivitelerle okul dönemi geldiğinde zorlanmamak adına aileleri tarafından programlanmaya başladılar bile. İşte bu haftanın konuğu İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz Çandıroğlu. Çandıroğlu ile özel hayatı, okul yılları, projeleri, Üniversite sınavları, eğitim camiasında sendikalar ve eğitim sisteminin merak edilen yönlerini konuştuk. Hepinize mutlu sağlıklı huzurlu bir hafta diliyorum Ey Okur…

Güler Ruhsar AKTAŞ: Bize öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?

Bilal yılmaz ÇANDIROĞLU: 1968 Kayseri Düver köyü doğumluyum. İlkokulu köyümüzde, Ortaokul ve Liseyi Bünyan’da okudum. 1996 Kastamonu Eğitim Fakültesinden mezun oldum.

Kayseri İl Milli Eğitim Müdürü olmadan önce hangi görevlerde bulundunuz?

Samsun, Adıyaman ve Gaziantep’te Okul Müdürlüğü, Osmaniye Düziçi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Ağrı, Kastamonu ve 3 yılı aşkındır da Kayseri’de İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevlerinde bulundum.

Okul yıllarınızda nasıl bir öğrenciydiniz? Hangi derslere ilginiz daha fazlaydı? Öğrencilik yıllarınıza ve geçmişe ait keşkeniz var mı?

Çalışkandım ama çok da yaramazdım. Tarih, Edebiyat ve Fizik derslerine ilgim daha fazlaydı. Özellikler lise yıllarında bizi seven birkaç hocamız olsun isterdim.

En güçlü ve en zayıf yanınız nedir desem ne cevap verirsiniz?

Hizmet konusunda kararlıyım. Bu benim en güçlü yönüm. Zayıf yanım olarak da duygusallığımı görüyorum.

Okul yıllarınıza ait en unutamadığınız anınız nedir?

Okul İdaresi üniversite sınavını kazanmama çok şaşırmıştı. Bunu hiç unutamam.

Kayseri İl Milli Eğitim müdürlüğüne gelme süreciniz nasıl gelişti?

Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürlüğü yaptığım sıralarda büyüklerimiz öyle uygun gördü.

Çocuklarınızla iletişiminiz nasıl? Onlara vakit ayırabiliyor musunuz yeterince,  onların derslerine nasıl yardımcı oluyorsunuz?

Baba evlat olarak iyi bir iletişimimiz var. Alışılmış söylemin aksine arkadaş gibi değiliz. Onların bir çok arkadaşı var ama babaları bir tane. Maalesef çok fazla vakit ayıramıyorum. Ders konusunda da öğretmen olan anneleri –kıymetli eşim- yardımcı oluyor. Her konuda olduğu gibi bu konuda da en büyük yardımcım.

Çocuklarınızın da eğitimci olmasını ister misiniz?

Tabii ki isterim. Memlekete yapılacak en büyük yatırım insana yapılan yatırımdır.

Göreviniz aile hayatınızı nasıl etkiliyor?

Maalesef çok fazla zaman ayıramıyorum ama ailem memlekete hizmet noktasında anlayışla karşılıyor.

Kayseri’de İl Milli Eğitim Müdürü olmanın avantajları ve dezavantajları neler desem?

Bence en büyük avantajı memleketimize hizmet ediyor olmak. Ayrıca şehrin bütün organları hizmet odaklı. Bu da çok hoş bir durum.

Kayseri’de eğitime yönelik projeleriniz nelerdir? Kayseri’de ipi göğüslediğiniz tarihten bu yana eğitim de neler değişti?

Türkiye’mizde ilk kez uygulanan STEM, Tam Öğrenme, Eğitimde Engel Kalmasın projelerimiz başta olmak üzere Tarih Benim Mekân Benim, Veli Ziyareti, Okuma Saati, Değerler Eğitimi, Kendimi Gerçekleştiriyorum gibi 27 proje yürütmekteyiz. İlk görevi aldığımızdan bugüne Üniversite sınav sıramızı 20. Sıradan 2. Sıraya getirdik. Şu an üniversiteye giriş sınavlarında Türkiye 2.siyiz. 3 yıllık zamanda 2226 derslik yapımı, 6 kapalı spor salonu ve 6000 yatak kapasiteli pansiyon yapımı planlandı ve çoğu teslim alındı.  Bu tamamın dörtte biri. Son 30 yıldır yapılandan daha fazla yatırım gerçekleştirilmiştir. Tabii ki burada en büyük pay Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Mehmet ÖZHASEKİ ve Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı Taner YILDIZ’ındır. Büyükşehir başta olmak üzere belediyelerimizinde katkısı büyüktür. Şehrimiz ve eğitim camiası adına şükran borçluyuz. Mehmet ÖZHASEKİ Bakanımın Başkanlığı zamanında tek imzası ile 29 okul yapıldı. 130.000.000 TL’lik bir yatırımda tek hamlede bitti. Türkiye’de başka bir örneği yoktur.

Kayserili öğrencilerimizin sınavlarda durumu nasıl? Başarı durumu nedir?  Kayseri eğitim de akademik başarı yönünden istediğiniz yerde mi? Bu konuda ki hedefleriniz nelerdir?

Üniversite sınavlarında Türkiye 2.siyiz. 1. sırada Yalova var. Hedefimiz 1. olmak.

Okul öncesi eğitimde okullaşma oranını artırmak için ne gibi projeleriniz var? Kayseri’nin okul öncesi eğitim de okullaşma oranı nedir?

Türkiye ortalamasının epeyce üzerindeyiz. Tabii ki bizim için yeterli değil. Aynı ilkokulda olduğu gibi adrese dayalı kayıt sistemini getirmeye çalışacağız.

Mesleki eğitim hakkında ki düşünceleriniz nelerdir?  Ülkemiz ve Kayseri adına konuşacak olursak, AB ülkelerine göre ülkemizde mesleki eğitim noktasında istenilen düzey sizce yakalandı mı?

Ülkemiz açısından oranlar çok istendik seviyede değil ancak Kayserimiz iyi bir noktada. İhtiyaç duyulan bütün alanlarda eğitimimiz mevcut.

Bir de sözleşmeli öğretmenlik konusu var bu konuda neler söylemek istersiniz?

Çok istendik bir durum değil ama zorunluluklar.

Sizce Kayseri’nin en büyük eğitim sorunu nedir?

Türkiye ortalamasının üstünde olmasına rağmen okul öncesinde oranımızın arttırılması lazım.

İlköğretim okullarımızın ödenek sıkıntıları olduğu eğitim yöneticilerimiz tarafından yıllardır dile getiriliyor. Milli Eğitim Bakanlığı okullarda bağış toplanmasını resmi yazı ile yasaklamıştır. Sizce okullar ihtiyaçlarını gidermek için nasıl bir yola başvurmalıdır?

Milli Eğitim Müdürlükleri ile safları daha sık tutmaları lazım

Bir de kermes düzenleyen okul aile birlikleri var. Velilerin bazıları da buna ister istemez tepki gösteriyor? Bu konuda tutumunuz nedir?

Katılım zorunlu değil. İstemeyen veliler katılmayabilir.

Eğitim Sendikalarına nasıl bakıyorsunuz? Eğitim sendikaları arasında gruplaşma olduğuna inanıyor musunuz?

Sivil düşüncelerin dillendirilmesi açısından önemli ve olması gereken kuruluşlar. Hayatın içinde olan kuruluşlar. Ama biraz daha eğitim öncelikli söylemlere ihtiyaç var diye düşünüyorum.

Okul kantinlerimizdeki gıda güvenliği, hijyen konularında eksiklikler olduğunu düşünüyor musunuz? Onlar için bu konularda uyguladığınız bir denetim, yaptırım vs. var mı?

Eksiklik olduğunu düşünmüyorum. Sürekli denetimimiz altındadır.

“Cansel Buse Kınalı” isimli kız öğrencinin intiharı ile sonuçlanan vahim ve üzücü bir olay yaşandı bu sene, okul yönetiminin ihmalkâr davranıldığı iddiaları oldu, bu olayı, yaşananları ve sonucu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Çok üzüldüm. 11 yaşında annemi kaybettim, ona bu kadar üzülmemiştim. İhmal olduğunu düşünmüyorum. Bütün süreç çocuğumuzun faydası düşünülerek yürütülmüş. Ancak çok üzücü.

Okulların kapanmasına kısa zaman kaldı bu vesile ile Kayseri’de görev yapan eğitimcilere, eğitim camiasına, velilerimize ve öğrencilerimize yönelik vermek istediğiniz mesajlar nelerdir?

Tatil süresini değişik eğitim aktiviteleri ile değerlendirsinler. Mutlaka kitap okusunlar.

Röportaj: Güler Ruhsar AKTAŞ   Fotoğraf: Hüseyin GÖKTAŞ
ETİKET :  

Tümü