Yeni ödeme sistemi! İşlem limit 2 milyon TL

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 31 Mayıs 2024 tarihi itibarıyla FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi'nin kullanıma açıldığını duyurdu. Detaylar Kayseri Olay Gazetesi olarak hazırladığımız Kayseri haber bültenimizde…

Yeni ödeme sistemi! İşlem limit 2 milyon TL

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 31 Mayıs 2024 tarihi itibarıyla FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi'nin kullanıma açıldığını duyurdu. Bu servis, özellikle 2. el araç alım-satım işlemleri başta olmak üzere, onay/tescil gerektiren ödeme işlemlerinde kontrollü bir ortam sağlayacak.

Yetkili kuruluşlar tarafından onay/tescil gerektiren işlemlerde, ödeme işlemi tamamlanana kadar tutar, FAST katılımcısı bir kuruluş nezdinde bekletilerek işlemdeki taraflara güvence sağlıyor. İlk aşamada 2 milyon TL işlem limiti dahilinde kullanılabilecek olan bu servisin, diğer FAST Sistemi katman servisleri gibi hızla yaygınlaşması bekleniyor.

Konuyla ilgili TCBM'nın basın duyurusu; "Onay/tescil gerektiren ödeme işlemlerinde kontrollü bir ortam sağlayacak olan FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi 31 Mayıs 2024 tarihi itibarıyla kullanıma açılmıştır. Servis, öncelikli olarak 2. el araç alım-satım işlemleri olmak üzere, işlemdeki taraflara güvence sağlanmasına ihtiyaç duyulan farklı iş modellerinde kullanılabilecektir.

FAST Sistemi üzerine inşa edilmiş bir aracılık hizmeti olan Güvenli Ödeme İşlemi, yetkili kuruluşlar tarafından onay/tescil gerektiren işlemler için yapılacak para transferlerinde süreçler tamamlanıncaya kadar tutarın FAST katılımcısı bir kuruluş nezdinde bekletilerek işlemin taraflarına güvence sağlamaktadır. Bu hizmet ile, ödemeyi gönderecek olan kullanıcıya onay/tescil işlemi tamamlanmadan bedelin karşı tarafa aktarılmayacağı, ödemeyi alacak olan kullanıcıya ise onay/tescil işlemi gerçekleştiğinde bedelin hesabına geçeceği garanti edilmektedir.  FAST Güvenli Ödeme İşlemi ilk aşamada 2 milyon TL işlem limiti dâhilinde kullanılabilecektir.

Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi’nin de FAST Sisteminin diğer katman servisleri gibi hızla yaygınlaşacağı öngörülmektedir. Kamuoyunun bilgisine sunulur."