Osman ÇİFTCİ

Kayseri Deprem Raporu'na göre Kayseri risk altında!..

Osman ÇİFTCİ

 

JEOLOJİ Mühendisleri Odası Kayseri Şube Temsilcisi Mustafa Umut Özdemir, zaman zaman Kayseri’de 3 fay hattı olduğunu belirterek hazırladıkları Deprem Raporu’ndan bahsediyor ve “Kayseri’de büyük bir deprem bekliyoruz” diyor.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra bu deprem raporu her zamandakinden daha çok dikkat çekti Kayseri’de.

Kırılmayan Bünyan Fayı diyor, Yeşilhisar diyor, il merkezi diyor…

Çok önemli açıklamalar.

“KAYSERİ DEPREM MASTER PLANI HAZIRLANMALI”

Hazırlanan Kayseri Deprem Raporu’ndaki en çarpıcı konulardan birisi Kayseri için Deprem Master Planı önerisi.

“Mikro bölgeleme çalışmaları kapsamında belirlenen diri fay hatlarının çevre düzeni planları dahil olmak üzere nazım ve uygulama imar planlarına işlenmesi ve buralara inşaat yapılmasına izin verilmemesi gerekir.” diyor.

Bu saatten sonra bu öneriye kim karşı çıkabilir?

ÖZDEMİR : KAYSERİ RİSKTEN KURTARILMALI

Sosyal medyada Kayseri Deprem Raporu ile Kayseri için KIRMIZI ALARM verilmesi gerektiğini yazıyorum.

Belediye başkanlarımızı, milletvekillerimizi etiketliyorum.

Kayseri’deki 3 fay hattının oluşturduğu riskle ilgili Kayseri belediyelerini ve siyasilerini göreve davet ettiğim, “KIRMIZI ALARM verilmeli” dediğim çağrımdan sonra MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir aradı, hassasiyetimiz için teşekkür etti. Özdemir aynı hassasiyeti kendilerinin de taşıdığını, konunun takipçisi olduklarını söyledi.

İsmail Özdemir, Kahramanmaraş depremlerinin yaralarının sarılmaya başladığı şu günlerde panik iklimi oluşturmadan gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini, şehrimizin riskten kurtarılması gerektiğini söyledi.

ATAŞ: ÖNLEMLER BELİRLENMELİ

Sosyal medyada etiketlediğim İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, aynı konuda 2020 yılında Meclis Araştırma Önergesi vermiş.

O da, “Kayseri'nin olası depremlere hazırlıklı olması için gerekli araştırmaların yapılması ve alınacak önlemlerin belirlenmesi lazım.” diyor.

BU KEZ GEÇ KALMAYALIM!

Tüm belediye başkanlarımızın ve milletvekillerimizin, kamu yöneticilerimizin aynı duyarlılıkla yüksek hassasiyet göstermesi kaçınılmaz.

Bir kez daha söylüyorum, Jeoloji Mühendisleri Odası Kayseri Şube Temsilcisi Mustafa Umut Özdemir’in duyurduğu Kayseri Deprem Raporu esas alınarak derhal Kayseri için KIRMIZI ALARM verilmeli.

AFAD Deprem Dairesi verilerine göre önceki gece meydana gelen Kayseri İncesu merkezli 3.7 şiddetindeki deprem Belsin başta olmak üzere şehrin birçok semtini sokağa dökecek kadar hissedildi. Bu kez geç kalmayalım.

 

KAYSERİ HASARI NE ?

Deprem sonrası şehrimizde çekilen bu fotoğrafı basına Kayseri Makina Mühendisleri Odası gönderdi.

Kayseri’de Oda tarafından ücretsiz yapılan asansör muayenelerinde karşılaşılan bir asansöre ait olan bu fotoğrafı görüp dehşete kapılmamak elde değil!

Kontrolü yapılmayan asansörlere binmeyin!

Kayseri’de depremden sonra yapılarda oluşan hasarın tespitini Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yapıyor.

Rekor sayıda başvuru olunca İnşaat Mühendisleri ile Mimarlar Odası da tespit çalışmalarına gönüllü destek veriyor. Binanızda  hasar varsa boyutunu mutlaka tespit ettirin!

Binasında, evinde hasar oluşan vatandaşlar Alo 181 hattını arayarak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden hasar tespiti isteyebiliyor. Yoğunluk oluşmaması için herkesin ayrı ayrı değil bina yöneticilerinin başvurması isteniyor. Aman ihmal etmeyin. Yaşanan acılar tekrar etmesin.

 

Yazarın Diğer Yazıları