Nejdet KALA

Elim kırılsaydı da oy vermeseydim

Nejdet KALA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sık sık Türkiye’de muhalefetin olmadığı yönündeki açıklamalarına tanık oluyoruz. 
Geçtiğimiz günlerde de muhalefeti hedef alarak, " Ölmüş atı kamçılamanın kimseye faydası olmaz. Bunların kendi koltuklarını korumak, siyasi ikballerini kurtarmak dışında gündemleri yoktur" diye konuştu. 
28 Mayıs seçimlerinin ardından yaşanan sürece bakıldığında da haksız da sayılmaz. 
14 Mayıs ve 28 Mayıs tarihlerinde yapılan seçimlerden “zafer” ile ayrılan ana muhalefet partisi, 2024 Mart’ında yapılacak seçimlerden de yeni bir “zafer”le ayrılmak için var gücüyle çalışıyor. 
Benzine zam geliyor; CHP, yaptığı ya da yapamadığı kongreleriyle vatandaşın gündemini değiştirmeyi başarıyor. 
Ekmeğe zam geliyor; CHP, Atatürk’e hakaret eden kişiyi Atatürk’ün partisine genel başkan danışmanı olarak atayarak yine kendisini tartıştırmayı başarıyor. 
Sonra vatandaşı saf yerine koyan absürt açıklamalar birbirini izliyor. 
“Bir hata yaptık” diyerek kapatacakları konuyu günlerce tartıştırmayı, gündemi meşgul etmeyi başarıyorlar. 
Saadet Partisi dışındaki 6’lı masanın diğer ortaklarında da durum çok farklı değil. 
Buldukları her mikrofona yaptıkları açıklamalarla iktidara oy verenlere, “İyi ki bunlara oy vermemişiz” dedirtmeyi başarıyor. 
2002’den bugüne hep kazanan AK Parti ve AK Parti Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, muhalefetin olmadığı, bu tek kale maçtan artık sıkılmış olmalı ki, arada bir kendi kalesine gol atıyor. 
Vatandaşa biraz heyecan gelsin diye AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uygulamalarını eleştiriyor. 
Tıpkı emeklilerin unutulmasının ardından yaptığı,"Memurlarımıza bu zamlar gelirken, emeklilerimize hiçbir şeyin gelmemesi olacak bir şey değil. Onları da inşallah memnun edecek adımları atacağız" çıkışı gibi çıkışlar yapıyor. 
Muhalefetten umudunu kesen vatandaşlar şimdi de AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’dan ek MTV için çıkış yapmasını bekliyor. 
Böyle muhalefet olunca da Cumhurbaşkanı Erdoğan’a etkili muhalefet yapan AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan kazanmaya devam ediyor. 
Ve bunca soruna rağmen daha önce iktidara oy veren yurttaşlardan duymaya alıştığımız “Elim kırılsaydı da oy vermeseydim” tümcesini artık muhalefete oy verenlerden duyuyoruz. 
İktidar olmadan yıpranmayı başarmak da gerçekten çok büyük bir “zafer”…
 

Yazarın Diğer Yazıları