Ünlü sanatçı hayatını kaybetti

Ünlü sanatçı hayatını kaybetti. Sinema, tiyatro, dizi oyuncusu, yazar ve eğitmen Can Gürzap, geçirdiği rahatsızlığın ardından 79 yaşında hayata veda etti. Detaylar Kayseri haber bülteninde.

Ünlü sanatçı hayatını kaybetti

Ünlü sanatçı hayata veda etti. Sinema ve tiyatro sanatçısı Can Gürzap, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. 79 yaşındaki sanatçı Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz ve Kurtlar Vadisi gibi pek çok yapımda rol aldı. Ünlü sanatçının bir süredir hastanede aort anevrizması tedavisi gördüğü ifade edildi. 

Can Gürzap kimdir?

İlk tiyatro eğitimini, kendisi gibi sanatçı olan babası Reşit Gürzap'tan alan sanatçı, 1962'de Kadıköy Maarif Kolejini tamamladıktan sonra Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünü bitirdi ve Londra'da Central School of Speech and Drama'da eğitim gördü. Ankara Devlet Tiyatrosu'nda yönetmen ve oyuncu olarak görev yaptı. Konservatuvarda öğretmen olarak derslere girdi. TRT'de radyoya birçok radyo tiyatrosu hazırladı. 1971 yılında Arsen Gürzap ile evlendi. 1978'de İstanbul Devlet Tiyatrosu kurucu müdürü oldu. Çevirmenlik ve senaryo yazarlığı da (Yorgun Savaşçı-1993) yapan sanatçı, kurucusu olduğu Dialog sunuculuk ve dil okulunda görev yapıyor, sinema ve dizi filmlerde rol alıyordu.

Sanatçı, 2004 yılında Kadıköy Maarif Koleji ve Anadolu Lisesi Mezunlar Derneği tarafından Kristal Martı ödülüne layık bulunmuştur. Can Gürzap ayrıca League of Legends isimli oyunda Azir isimli karakteri seslendirmiştir. Sinema ve aralarında "Kartallar Yüksek Uçar", "Ateşten Günler", "Yorgun Savaşçı", "Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz" ve "Medcezir"in bulunduğu birçok dizide de yer alan Gürzap, "Tiyatro Dialog" adıyla kendi tiyatro topluluğunu kurmuştu.