Ünlü Deprem Bilimciden dikkat çeken açıklama: Büyük deprem 500 sene beklemiyoruz!

Deprem Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Malatya ve Hatay'da meydana gelen depremlerle ilgili olarak dikkat çeken bir açıklama yaptı. Görür, 'Büyük deprem 500 sene beklemiyoruz' dedi ve uyardı. Detaylar Kayseri haber bülteninde...

Ünlü Deprem Bilimciden dikkat çeken açıklama: Büyük deprem 500 sene beklemiyoruz!
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Yer Bilimci Prof Dr Naci Görü deprem açıklamasıyla dikkat çekti. Malatya ve Kahramanmaraş merkezli depremlerde Kayseri'de etkilenmişti. Bu depremlerin ardından Deprem Bilimci Görür'ün açıklamaları Kayseri'de de merak ediliyor. Bu kez de Malatya ve Hatay'da meydana gelen depremlere değinen Görür, "Malatya'dan Hatay'a kadar çok önemli kesimi kırıldı. Uzun dönem afet niteliğinde büyük deprem oluşmaz ancak bazı graben fayları var. Fakat yaşları itibari ile yavaş faylardır. Büyük deprem 500 sene beklemiyoruz. Doğu Anadolu fayının hareketinin 7 ve üstü deprem stresi oluşturması için 500 yıl gerekiyor. Sözünü ettiğim fayın kırılmamış kesimleri de bir süre sonra kırılıyor. Artçı deprem diyoruz. O bölgede yaklaşık 1-1,5 sene deprem hissedeceğiz. Doğu Anadolu fayında Bingöl ve Karlıova bölgesi hariç büyük depremlerden uzağız. Kırılmamış yerler varsa kırılacaklardır" dedi.

Ünlü Deprem Bilimciden dikkat çeken açıklama: Büyük deprem 500 sene beklemiyoruz!

MTA'yı bunu tespit etmeye memur edin

"Ben belki de ilk kez söyleyeceğim burada" ifadeleriyle bir ili daha gündeme taşıdı. Görür, "Tunceli tehdit altında. Bugün Tunceli'den kimse bahsetmiyor ama tehdit altında. Erzincan-Karlıova arasında Yedisu fayı var. Bu fay en son 1790'larde deprem üretmiş. 250 senede bir deprem üretme potansiyeli var. Günümüze yaklaşırsınız. Özellikle Pülümür'ün olduğu yer. Erzincan-Karlıova arasını bekliyoruz. Bu fay deprem üretirse 7,4'e kadar çıkabilir. Tunceli'ye uzak değil. Batıdan da aktif bir fayla çevrilidir. Ovacık fayı, yavaş hareket ederek deprem üretiyor. Tunceli'nin hemen güneyinde Nazimiye fayı var. Dört taraftan fay ile çevrilidir. Yedisu fayı özellikle endişe konumundadır. Eli kulağında, şakası yok. Zaman olarak kesin konuşamıyoruz. Tekerrür periyodunu bilemiyoruz. MTA'yı (Maden Tetkik Arama) bunu tespit etmeye memur edin. Bilimin faydası, yerbilimcinin varoluş nedeni budur" diye konuştu.