Tarihi saygısızlık!

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Talas Meclis Üyesi Abdullah Çelebi, yetkilileri göreve davet etti.

18:19:25 | 2017-11-12

KAYSERİ’de Hıdırellez Tepesi’nde bulunan tarihi yapı Hızır İlyas Köşkü’nün hali tepki topluyor.

Kayseri’nin Kocasinan İlçesi Erkilet Mahallesi’nde Hıdırellez Tepesi olarak bilinen bölgede bulunan Hızır İlyas Köşkü’nün bakımsız hali dikkat çekiyor.  Kayseri’ye hakim manzarası ile dikkat çeken tarihi yapının üzerindeki sprey boya ile yazılmış yazılar, tepki topluyor.

Bazı araştırmacılara göre bu yapı döneminde göğüs hastalıkları konusunda bir şifahane olarak kullanılmış, bazılarına göre ise Selçuklu sultanlarının dinlendikleri bir yer olarak ifade ediliyor. Selçuklular tarafından 1241-1242 yılları arasında yapıldığı ifade edilen tarihi yapının ecdat eseri ve aynı zamanda muhteşem bir manzaraya sahip olduğunu ifade eden Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Talas Meclis Üyesi Abdullah Çelebi,  yetkilileri göreve davet etti.

 

Çelebi, “Bu tarihi eserin hali içler acısı. Tarihimize yapılan bir saygısızlık var. Ne yazık ki ecdat ederinin duvarları boyalı yazılarla dolu. Kimi ismini yazmış, kimi aşkını, kimi isyanını, kimi de evlenme teklifini yazmış ama yazıklar olsun, tarihe bu şekilde saygısızlık yapılmaz. İçinde de içki şişeleri, çöpler var. Bu görüntü Kayserimize yakışmıyor.  Tarihi yapımızı görmek için Hıdırellez tepesine çıktım, ama çıkmaz olaydın. Gördüğümüz manzara bizi çok üzdü. Bu tabloyu kimse görmüyor mu? Bu nedenle Kayseri’deki ilgili ve yetkili kurumları göreve davet ediyorum. Bu işten sorumlu olanlar zaman kaybetmeden tarihimize sahip çıksın. Bu yazıları o tarihi yapının duvarlarına yazanlar, tarihi yapılara zarar verenlere de söyleyecek söz bulamıyorum”  şeklinde konuştu.

Haber: Cafer ZENGİN
ETİKET :   Erkilet Saygısızlık Tarihi yapı Sprey boya Abdullah Çelebi MHP Meclis Üyesi Tepki Hıdırellez Tepesi Hızır İlyas Köşkü Selçuklular

Tümü