Sadece Gesi Bağlarında var...

Gesi Bağları'nda inşa edilmiş olan güvercinlikler 'kule tipi' olarak adlandırılan biçimde taştan örülerek yapılıyor. Bu tip güvercinliklere ülkemizde yalnızca Gesi Bağları'nda rastlanıyor. Detaylar Kayseri Olay Gazetesi olarak hazırladığımız Kayseri haber bültenimizde...

Sadece Gesi Bağlarında var...
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Anadolu'nun çeşitli yerlerinde eski dönemlerde bağ ve bahçelerde kullanılmak üzere, gübre gereksinimi için yabani güvercinlerin belli bir sisteme göre yetiştirildikleri biliniyor.

Güvercin gübresi, bileşimde bulundurduğu maddeler açısından oldukça değerli bir gübre olarak kabul ediliyor. Gübre gereksinimi için yabani güvercin bakıcılığında, gübrenin düzenli toplanabilmesi ve birikmesini sağlayabilmek için bazı yapılara gereksinim duyuluyor.

Ülkemizde farklı mimari tarza sahip üç tip güvercinlik bulunduğu söyleniyor. Kapadokya güvercinlikleri kayalara oyulmuş odacıklar şeklinde iken, Diyarbakır Boranhaneleri kerpiçten yapılma binalar biçimindedir. Gesi Bağları'nda rastladığımız güvercinlikler ise 'kule tipi' olarak adlandırabileceğimiz biçimde taştan örülerek yapılıyor. Bu tip güvercinliklere ülkemizde yalnız Gesi Bağları'nda rastlanıyor. Gesi Bağları güvercinliklerinde bulunan yeraltı odası tamamen ülkemize özgü olup, yurt dışındaki benzerlerinden önemli bir ayrım noktası oluşturuyor.

Sadece Gesi Bağlarında var...Sadece Gesi Bağlarında var...Sadece Gesi Bağlarında var...