Prof. Dr. Naci Görür'den Kayseri depremleri açıklaması

Türk jeolog, deprem bilimci, sedimantoloji ile deniz jeolojisi uzmanı ve akademisyen, bugün Kayseri'de peşpeşe yaşanan ve Kayseri halkını sokağa döken depremlerle ilgili açıklama yaptı.

Prof. Dr. Naci Görür'den Kayseri depremleri açıklaması

"Sizleri bilgilendirmek için yazıyorum" diyen Prof. Dr. Naci Görür, Kayseri deprem tarihi halkında bilgiler aktararak, fay sistemlerinde stres alanı değişimleri olduğunu kaydetti.

Görür'ün Twitter hesabından yaptığı Kayseri depremleri açıklaması şöyle:

"Saraycık-İncesu/Kayseri’de 4,9 ve 4,2 artçı deprem oldu. Bu deprem düşük aktiviteli Ecemiş Fay zonu içerisinde. Bu zon KAF’dan ayrılıp Mersin’e kadar uzanır 730 km uzunluktadır. Geçmişte büyük depremler üretmiştir. 1414, 1717 ve 1835’de depremlerin şiddeti yer yer VIII olmuştur.

1717 depreminde 8 binden fazla insan ölmüştür. 1835’de 1000’den fazla insanın öldüğü söylenir (Anadolu Gaz.). Aletsel dönemde 1940, 1960, 2021 yıllarında genellikle 4-5 mertebelerinde depremler olmuştur. Son Maraş ve Gaziantep depremleri Anadolu Levhasının bölgeye yakın aktif fay sistemlerinde stres alanı değişimlerine neden oldu ve muhtemelen kimi fay parçalarının kırılmasına neden oluyor. Bu nedenle Erzincan-Karlıova, Malatya, Adana, Kayseri ve Sivas yörelerinde bu tür depremler beklenebilir. Sevgiyle. Not: Sizleri bilgilendirmek amacıyla yazıyorum. Yoksa büyük deprem olacak, şu zamanda olacak, vb şeyler söylemiyorum. Benim beklentim olursa çoğunlukla küçük boyutlu depremlerin olacağıdır. Saygıyla."

Prof. Dr. Naci Görür'den Kayseri depremleri açıklaması