Özhaseki'nin Araplar ile ne işi var? Dikkat çeken ziyaret!

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki Suudi Arabistan'a neden gitti? Detaylar Kayseri Olay Gazetesi olarak hazırladığımız Kayseri haber bültenimizde...

Özhaseki'nin Araplar ile ne işi var? Dikkat çeken ziyaret!
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Bakan Mehmet Özhaseki Suudi Arabistan'a gitti. Özhaseki ziyarete sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda yer verdi. Özhaki yaptığı açıklama ile, Temmuz ayı sonunda Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın kamuoyu ile paylaştığı 'The Line' adlı projenin sergisini incelediğini duyurdu. Bakan Özhaseki yaptığı açıklama ile, geleceğe yön veren ve dünyayı daha yaşanabilir kılacak akıllı şehirlere ilişkin çalışmaları takip etmeye devam edeceğini bildirdi.

Özhaseki yaptığı açıkalamada ise: "Bugün 'Geleceğin Şehirleri Zirvesi' için Suudi Arabistan'dayız... Suudi Arabistan NEOM Projesi'nin en büyük parçalarından birini oluşturan 'The Line' sergisini Riyad'da inceledik. The Line'in en önemli özelliklerinden biri; deniz seviyesinden 500 metre yükseklikte, 200 metre genişliğinde ve 170 kilometre uzunluğunda bir hat üzerinde 9 milyon kişiye bir yaşam alanı sunması. Geleceğe yön veren ve dünyayı daha yaşanabilir kılacak akıllı şehirlere ilişkin çalışmaları takip etmeye devam edeceğiz." İfadelerine yer verdi.

Nedir bu The Line?

The Line şehrinin 170 km uzunluğunda çizgisel bir yapıda inşa edilmesi planlanıyor. Şehrin genişliği 200 metre olacak ve yüksekliği 500 metreyi bulacak. The Line şehri sahil boyunca uzanan ve çöllere erişen iki tarafı aynalı bir yapıda inşa edilecek. Şehir tamamlandığında 9 milyon kişilik nüfusu barındırabilecek.

Şehrin tasarımları, kentsel toplulukların gelecekte yollardan, arabalardan ve emisyonlardan arınmış bir ortamda nasıl olacağını somutlaştırmak üzere planlanmış.

Şehir %100 yenilenebilir enerjiyle çalışacak ve geleneksel şehirlerde olduğu gibi ulaşım ve altyapıdan ziyade insanların sağlık ve esenliği ön planda tutulacak.

Şehirde herhangi bir yol veya otomobil yer almayacak. Ancak bir uçtan diğer uca 20 dakikada ulaşmanızı sağlayacak yüksek hızlı bir treni bünyesinde barındıracak. Bununla birlikte şehir sakinlerinin 5 dakikalık yürüyüşle sosyal alanlara ulaşabilmesi planlanıyor.

The Line, Neom mega şehir projesinin bir parçası konumunda. Muhammed bin Selman’ın en büyük hayali olan Neom, Suudi Arabistan’ın Kuzey Batısı’nda sıfırdan inşa edilecek olan neredeyse Belçika büyüklüğünde bir şehir.

Kaynak:https://www.arkitera.com/haber/suudi-arabistanda-gelecegin-sehri-the-line/