Ortak Ruh!

Türkiye'de örnek proje...

19:56:08 | 2017-01-12

KAYSERİ’de çarşı iznine çıkan askerlere yönelik hain PKK saldırısında şehit olan 14 asker ile El Bab’daki hain IŞİD saldırısında şehit olan 2 askerin ismi sendikaların, öğrencilerin ve öğretmenler desteği ile kente yapılacak bir okulda yaşatılacak.

 Aralık’ta Erciyes Üniversitesi (ERÜ) önünde, içerisinde çarşı iznine çıkan sivil kıyafetli askerlerin bulunduğu bir halk otobüsüne yapılan PKK terör örgütü saldırısında 14 asker şehit olurken, 56 kişi de yaralandı. Kayseri 1. Komando Tugayı’ndan çarşı iznine çıkan askerlere yönelik hain saldırıda, Yunus Emre Duran (Ankara), Abdülsamet Özen (Kocaeli), Kamil Tunç (Afyon Karahisar) Hasan İlhan (Denizli), Kenan Döngel (Zonguldak), Mustafa Cihan (Osmaniye), Fehmi Barçın (İstanbul), Raşit Yücel (Kocaeli), Ahmet Taş (Kırşehir), Muhammet Ali Ocak (Kırşehir), Göksel Ağaçyetiştiren, Arif Tuğ (Erzurum), Uğur Korkmaz (Rize) ve Serdar Amak (İzmir) şehit oldu ve memleketlerinde son yolculuklarına uğurlandı.

22 Aralık’ta da Suriye'de gerçekleştirilen Fırat Kalkanı operasyonunda Uzman Çavuş Osman Çelik ve Uzman Çavuş Mehmet Kökkaya, bir diğer terör örgütü IŞİD saldırısında şehit düştü ve daha sonra Kayseri’de 23 Aralık’ta toprağa verildiler.

SENDİKALARDAN ÖRNEK DAVRANIŞ

Yaşanan bu yöndeki terör olaylarının ardından Kayseri’de teröre tepki eylemleri gerçekleştirilirken, şimdi de şehitler anısına anlamlı bir proje hayata geçiriliyor. Kentte faaliyet gösteren eğitim sendikaları olan Memur-Sen’e bağlı Eğitim Bir-Sen, KESK’e bağlı Eğitim Sen, Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Eğitim Sen ve TEÇ-SEN üyeleri öncülüğünde Milli Eğitim Müdürlüklerinin çalışanları, öğretmenler ve öğrencilerin desteği ile şehitlerin adını yaşatmak için okul yapılacak.

MİLLİ EĞİTİM CAMİASI ORTAK PROJEDE BİR ARAYA GELECEK

Bu yönde girişimlerin başladığı ve sendika temsilcilerinin bir araya gelip görüşmeler yaptıkları belirtildi. Konu ile ilgili olarak Belediye Başkanları ve Vali Süleyman Kamçı ‘ya da yakın zamanda bilgi verileceğini ifade eden sendika temsilcileri, olumlu tepkilerin geldiğini ve 17 bin Milli Eğitim çalışanının ve 285 bin öğrencinin olduğu Kayseri’de bu projenin birlik ve beraberlik açısından da Türkiye’de örnek bir çalışma olacağını söyledi.

Diğer yandan okulun türünün ne olacağı yapılacak görüşmeler neticesinde ihtiyaca göre belirlenecek. 16 derslik olarak yapılacak okulda her sınıfa bir şehidin adı verilecek. Okulun adının ise şu an kesin olmadığı ancak “17 Aralık Şehit Komandolar” olarak konuşulduğu kaydedildi. Bu yöndeki resmi açıklamanın ise yakın zamanda farklı görüşteki sendika temsilcilerinin de katılacağı ortak bir basın toplantısı ile kamuoyuna yapılacağı belirtildi.

Haber: Cafer ZENGİN
ETİKET :   Kayseri Haberleri Haber Kayseri Sendikalar Şehitler Okul Örnek Proje Türkiye

Tümü