'Organ bağışı konusunda toplumun bilinçlendirilmesi lazım'

Erciyes Organ Nakli Vakfı Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, 03-09 Kasım tarihleri arasında kutlanacak olan, 'Organ Bağışı Haftası' nedeniyle bir açıklama yaptı. Detaylar Kayseri Olay'ın Kayseri haberinde

'Organ bağışı konusunda toplumun bilinçlendirilmesi lazım'
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Erciyes Organ Nakli Vakfı Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, 03-09 Kasım tarihleri arasında kutlanacak olan, “Organ Bağışı Haftası” nedeniyle bir açıklama yaptı.

Mahmut Hiçyılmaz, organ bağışı konusunda vatandaşları daha duyarlı olmaya davet ederek, “Organ bağışı, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en önemli sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Organ bağışı hayat kurtarır, insanlar için yaşam umududur” dedi.

Başkan Hiçyılmaz, “Türkiye'de binlerce hasta organ bağışı beklemektedir. Türkiye’de, bölgesel ve şehirler düzeyinde organ bağışı değerlendirmesi yapıldığında, Kayseri’nin çok çok gerilerde yer almaktadır. Hatta, yok denecek kadar az sayıda organ bağışı yapılmaktadır, bağışçı oranının artırılması konusunda toplumun uyarılması ve bilinçlendirilmesi gerekmektedir” diye konuştu. 

Hiçyılmaz, ”Türkiye’de, 2022 yılı istatistiklerine göre, bugün 22 bin 660 kişi organ nakli için sıra beklemektedir. Geçtiğimiz yıl ülkemiz de 8 bin 990 organ nakli başarı ile gerçekleştirilmiştir. Bu organların 289’u ölü donürlerden temin edilmiştir. Bu sayının artırılması için, yoğun bakım hemşireleri ve psikologlara büyük iş ve görev düşmektedir.  Ülkemizde organ bağışı istenilen düzeyde olmasa bile, geçtiğimiz yıl, toplam gönüllü bağışçı sayısı 613 bin 830’dur. Bu sayının artmasında, bizim gibi gönüllü kuruluşların, vakıfların ve diğer sivil toplum örgütlerinin çalışmaları büyük rol oynamıştır. Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü, organ bağışı konusunda önemli kampanyalar düzenlemekte, konuyu her fırsatta gündeme taşıyarak farkındalık yaratmak amacıyla yıl boyu çalışmalar yürütmektedir.  Kayseri’de organ bağışı maalesef düşük düzeydedir. Bu rakamların artmasını sağlamalıyız” diye konuştu. 

ENOV Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve Şehir Hastanesi bünyesinde iki ayrı “Organ Nakil Merkezi” kurulduğunu, modern tıbbi cihazlarla donatılan bu merkezlerin Sağlık Bakanlığı tarafından akredite edilerek ruhsatlandırıldığını kaydetti.

Bu merkezlerde, organ nakli ameliyatlarının başarılı bir şekilde yapılmaya devam ettiğine dikkat çekti. Merkezlerde organ nakli ameliyatları yapılmaya başlandığını da sözlerine ekledi.

Kronik böbrek hastalarının haftanın en az üç günü diyaliz makinalarına bağlanarak yaşamlarını zor şartlar altında sürdürdüklerine dikkat çeken Erciyes Organ Nakli Vakfı Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, diyaliz hizmetlerinin böbrek hastaları için geçici bir çözüm olduğunu,  bu hastalar için kesin tedavinin ancak organ nakli ile gerçekleştirilebileceğini dikkat çekti.