Orayı bakın kim, ne için istedi?

Haber: Cafer ZENGİN

13:42:40 | 2020-10-10

Melikgazi Belediyesi Vezir Hanı’nı istiyor!
Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, Vezir Hanı’nı kiralamak için Kayseri Vakıflar Bölge Müdürlüğüne başvurduklarını söyledi.
“Son aşamaya geldik Vezir Hanı, Vakıf’lardan kiralıyoruz” diyen Palancıoğlu, “Vezir Hanı’nın restorasyonu bitmek üzere. Sosyal ve kültürel bir mekan haline getirmek istiyoruz. Kadınların özellikle çarşıya geldiklerinde kullanabilecekleri bir ortam haline getirmek istiyoruz. Sanat atölyeler, sanat sohbetlerinin olduğu bir alan olsun istiyoruz..  Bu konuda Kültür Bakanlığı’ndan da izinler gerekiyor ve sağolsun Özhaseki Bakanımız bu konuda bize büyük destek verdi. Bu konuda girişimlerde bulunduk ve onay bekliyoruz” diye konuştu. 
VEZİR HANI?
Yapının Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’nın Nevşehir’deki külliyesine gelir getirmek amacıyla 18. yüzyılın ilk yarısında yapılmış olduğu kabul edilmektedir. Kaynaklarda çarşıda sadece kuyumcu, abacı, kumaşçı, çuhacı gibi itibarlı mesleklerin faaliyet gösterdiği belirtilmektedir. Hana giriş doğu cepheden, Kapalı Çarşı’nın bir bölümünü oluşturan Urgancılar Çarşısı’nın girişinin hemen yanından sağlanmıştır.  Vezirhan, iki katlı ve üç avlulu olarak kesme taş malzemeden inşa edilmiştir. Üst katlara revakların altında bulunan iki ayrı merdivenle çıkılmaktadır.
ETİKET :   Vezir Hanı Kayseri Haberler Son dakika Mustafa Palancıoğlu Vakıflar Bölge Müdürlüğü Tarih Kültür

Tümü