O tatlı sütlü tatlıların baş tacı

Sütlü tatlı denilince akla ilk gelen tatlardan biri olan güllaç tatlısının tarifini sizler için hazırladık .Hem bütçe dostu hem de pratik yapımıyla bilinen bir tatlı. Detaylar Kayseri Olay haber merkezince derlediğimiz Kayseri haber bülteninde…

O tatlı sütlü tatlıların baş tacı

Sütlü tatlıların vazgeçilmez tatlarından olan güllaç yapımı hem hızlı, hem de pratik olmasıyla damaklarınız da lezzetli bir tat bırakacak. Yemeklerden sonra hafif tatlı arayanlar için mükemmel bir tat.
Malzemeler 
12 yaprak güllaç
1,5 litre süt
2 su bardağı şeker
Çekilmiş ceviz
2 yemek kaşığı gül suyu (isteğe göre)
Üzerine
Toz Antep fıstığı
Kiraz şekerlemesi
Peki güllaç nasıl hazırlanır? İşte detaylar
Tencerenin içerisine sütü ve şekeri alın. Şeker eriyinceye kadar karıştırmaya devam edin. Sütü fazla kaynatmadan şeker eridikten sonra ocaktan alın. Sütü ılıması için kenara bırakın. Sütünüz el yakmayacak şekilde ise tatlınızı yapmaya başlayabilirsiniz. Güllaç yaprağının parlak tarafı üst tarafa gelecek şekilde tepsinin içine koyun. Üzerinin her yerine gelecek şekilde sütü dökün. Altıncı yaprağa geldiğinizde sütü döktükten sonra bu yaprağa çekilmiş cevizlerinizi ekleyin. Kalan sütün içerisine gül suyu ekleyin ancak kozmetik olup olmadığına dikkat edin. Diğer güllaç yapraklarının da üzerine sütü ekleyin. Hazırladığınız tatlınızı 2 saat buzdolabında bekletin. Dinlenen tatlının üzerine toz antep fıstığı ve kiraz şekerlemesi ile süsleyin.
Tarifi bizden, yapması sizden afiyet olsun.