O belediyede 'başka partilere oy verdikleri için işten çıkarıldılar' iddiası!

Kayseri'de belediyede çalışan işçilerin mevcut yönetime değil de diğer partilere oy verdikleri için işten çıkarıldıkları iddiası gündeme bomba gibi düştü. Detaylar Kayseri Olay haber merkezince derlediğimiz Kayseri haber bülteninde.

O belediyede 'başka partilere oy verdikleri için işten çıkarıldılar' iddiası!
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

31 Mart yerel seçimlerinin ardından seçilen belediyelerle ilgili iddialar gündemi meşgul etmeye devam. O iddialara bir yenisi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından eklendi. CHP İl Başkanlığı tarafından yapılan açıklamda Milliyetçi Hareket Partisi’nde olan (MHP) Sarıoğlan Belediyesi mevcut başkanı tarafından belediyede çalışan fakat başka partilere oy verdiği söylenen çalışanlar işten çıkarıldığı iddia edildi. 

CHP İl Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

“Bilindiği üzere, 31 Mart Mahalli İdareler seçimlerinde, çok az bir farkla kaybettiğimiz Sarıoğlan Belediyesi ile ilgili olarak partililerimizden, Sarıoğlan halkından son günlerde üzücü haberler almaktayız.
Görevi, halka dil, din, ırk, cinsiyet, yaş gözetmeksizin hizmet etmek olan belediyelerin halkla uğraşması, halka sunacağı hizmetlerde parti ya da farklı bir kategori ayrımcılığı yapması bir belediyenin yapacağı en büyük hatalardandır. 
Belediyeler, halkın bütçesini halk için harcamalı, halka hizmet etmeli, halkın talep ve sorunlarına çözüm sunmalıdır. 
Sarıoğlan Belediyesi’ni kazanan Milliyetçi Hareket Partisi Belediye Başkanı tarafından; 
- Seçimden hemen sonra (görev süreleri yaklaşık 10 yıl olanlar da dahil olmak üzere) 25 emekçinin, Cumhuriyet Halk Partisi’ne ve diğer partilere destek verdikleri için işten çıkarıldığı, Milliyetçi Hareket Partisi’ne destek vermeyen grupların belediyeden tasfiye edildiği,
- Yine seçimden sonra Sarıoğlan’da yaşayan 4 esnafımızın, sadece Cumhuriyet Halk Partisi’ne destek verdiği için ihaleyle 5 yıl süreyle kiralamış oldukları iş yerlerinden kanuna aykırı şekilde tahliye edilmek istenildiği,
- Sarıoğlan’da yaşayan 5 ev sahibinin, sırf Cumhuriyet Halk Partisi’ne oy verdiği (CHP Sarıoğlan ilçe yönetiminde 2 kişi, 1 kişi CHP meclis üyesi, 2 kişi de partili olduğu) için, belediyeden her türlü hizmeti alan ve vergileri yine Belediyeye ödenen konutlarına ruhsat alınması yönünde ihtaratlar gönderildiği, alınmazsa yıkılacağının bildirildiği, anlaşılmıştır.
Sarıoğlan Belediyesi’nin anlatılan hukuksuzlukları ile ilgili gerekli itirazlar yapılmış, süreçte mağdur edilen partili olsun olmasın her yurttaşımıza Cumhuriyet Halk Partisi olarak destek verildiğini, verilmeye de devam edileceğini, Sarıoğlan halkının yalnız olmadığını, sürecin İl Başkanlığımız tarafından yakından takip edildiğini de belirtmek isteriz.  
Sarıoğlan Belediyesi’ni kanunun gereklerine, halk arasında ayrımcılık yapmadan hizmet ve denetimlerini yapmaya davet ediyoruz. Aksi halde, başta belediye başkanı olmak üzere, kanuna, tüzüğe, yönetmeliklere aykırı emir ve talimat veren, hakkı olmadığı halde yasaya aykırı olarak hukuki süreçleri başlatarak halkı mağdur eden, Türk Ceza Kanunu anlamında hizmetlerinde ayrımcılık yapan tüm yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacağımızı belirtmek isteriz.”