Naci Görür'den Kayseri'de olan deprem hakkında açıklama geldi

Ünlü jeolog Prof. Dr. Naci Görür, Görür, Kayseri'de gün içinde gerçekleşen 4.9 ve 4.2'lik depremlerin artçı olduğunu söyledi. 

Naci Görür'den Kayseri'de olan deprem hakkında açıklama geldi
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Ünlü jeolog Prof. Dr. Naci Görür’den Kayseri açıklaması…
Görür, Kayseri’de gün içinde gerçekleşen 4.9 ve 4.2’lik depremlerin artçı olduğunu söyledi. 
Depremin, düşük aktiviteli Ecemiş Fay zonu içerisinde olduğunun bilgisini veren Görür, “Saraycık-İncesu/Kayseri’de 4,9 ve 4,2 artçı deprem oldu. Bu deprem düşük aktiviteli Ecemiş Fay zonu içerisinde. Bu zon KAF’dan ayrılıp Mersin’e kadar uzanır 730 km uzunluktadır. Geçmişte büyük depremler üretmiştir. 1414, 1717 ve 1835’de depremlerin şiddeti yer yer VIII olmuştur.” dedi.

Görür, “1717 depreminde 8 binden fazla insan ölmüştür. 1835’de 1000’den fazla insanın öldüğü söylenir (Anadolu Gaz.). Aletsel dönemde 1940, 1960, 2021 yıllarında genellikle 4-5 mertebelerinde depremler olmuştur. Son Maraş ve Gaziantep depremleri Anadolu Levhasının bölgeye yakın aktif…” bilgisini de verdi.
Fay sistemlerinin stres alanında değişimlere neden olacağını aktaran Görür, “Fay sistemlerinde stres alanı değişimlerine neden oldu ve muhtemelen kimi fay parçalarının kırılmasına neden oluyor. Bu nedenle Erzincan-Karlıova, Malatya, Adana, Kayseri ve Sivas yörelerinde bu tür depremler beklenebilir. yoksa büyük deprem olacak, şu zamanda olacak, vb şeyler söylemiyorum. Benim beklentim olursa çoğunlukla küçük boyutlu depremlerin olacağıdır. saygıyla” ifadelerini kullandı.