MHP’li vekilin Bakana ve Federasyona Kayserispor isyanı

Maç maç, pozisyon pozisyon örnek verdi, cevap istedi.

13:38:59 | 2019-04-23

MİLLİYETÇİ Hareket Partisi (MHP) Kayseri Milletvekili Baki Ersoy, hem Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) hem de Futbol Federasyonu’na Kayserispor’un oynadığı bazı maçlardaki hakem hatalarını sordu. Bazı maçlardan örnekler veren Ersoy, “Bu tarz geri dönüşü olmayan hataların ve adil futbol ortamının sağlanması hususunda ne gibi çalışmalar yapmaktadır?” diye sordu.

 MHP Milletvekili Ersoy, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığının cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde Kayserispor’un haksızlıklara uğradığını savunarak, “Sevdamız Kayserisporumuz’un uğradığı haksızlıkların takipçisi olacağımıza dair söz vermiştik. Sözümüzün arkasındayız” ifadelerini kullandı.

Ersoy, soru önergesinde şu ifadeleri kullandı, “Şehrimizin takımı olan İstikbal Mobilya Kayserispor Kulubü’nün 2018-2019 Lefter Küçükandonyadis sezonunda birçok haksızlığa maruz kaldığı tespit ettiğimiz somut örneklerle aşikardır. Kayserispor maçlarında gerçekleşen mükerrer hakem hataları telafisi olmayan hak kayıplarına yol açmaktadır. Bu kayıplara sebep olan yönlendirmelerin kimler tarafından ve nasıl yürütüldüğü ile ilgili sorulara İstikbal Mobilya Kayserispor Kulübünün tüm hukuki hakları saklı kalmak üzere cevap aranmaktadır. Kayserisporumuz’un hak kayıplarıyla ilgili federasyon tarafından alınan önlemleri varsa çalışmalarıyla ilgili tarafımıza detaylı bilgilendirme ve gerekli araştırmanın yapılması hususunda gereğinin yapılmasını arz ediyorum. Bu kapsamda 1 Eylül 2018 Cumartesi günü Fenerbahçe-Kayserispor Kulübü arasında oynanan müsabakada oyuncumuz Şamil Çinaz’ın kırmızı kart ile ihraç edilmesi. 29 Eylül 2018 günü Beşiktaş-Kayserispor arasında gerçekleşen maçta Beşiktaşlı futbolcu Gökhan Gönül’ün gole giden son futbolcu Umut Bulut’u yere düşürmesine rağmen faul kararına gidilmemesi ve rakip futbolcuya kırmızı kart gösterilmemesi. 2 Mart 2019 tarihinde Kayserispor-Beşiktaş Spor Kulübü arasında oynanan maçta Bernard Mensah, Adriano’dan aldığı darbe sonucu sol omuz köprücük kemiği ekleminden 3. derece yaralanmıştır. Bu pozisyonda dahi rakip takımdaki futbolcuya kart gösterilmemesi. 17 Mart Başakşehir-Kayserispor arasında gerçekleşen maçta oluşan bir pozisyonda hakemin çok yakın ve iyi bir görüş açısında olmasına, pozisyonun hemen karşısındaki yardımcı hakemin de ikaz etmemesine rağmen pozisyonun VAR’da penaltı olarak değerlendirilmesi. 20 Nisan 2019 tarihinde Galatasaray Spor Kulübü-Kayserispor arasında gerçekleşen müsabakada rakip oyunca Emre Akbaba’nın rakibinin boğazına krampon vidası saplama girişiminin kırmızı kartla cezalandırılmaması. Yine aynı maçta rakip futbolcu Donk’un, Artem Kravets’e yaptığı hareket sonucu penaltı ve kart uygulamasına gidilmemesi. Hakem hatalarına devam ettiği 20 Nisan 2019 tarihli Galtasaray-Kayserispor maçında rakip futbolcu Fernando’nun müdahalesi ile Umut Bulut’un köprücük kemiği kırılmış olmasına rağmen maçın hakeminin VAR sistemini devreye sokmaması ve hatta faul dahi vermemiş olması gibi futbol otoriteleri ve kamuyu tarafından da tepki gören kararlarla alakalı federasyonun bir çalışması ya da kararı olmuş mudur? Mevcut federasyon bu tarz geri dönüşü olmayan hataların ve adil futbol ortamının sağlanması hususunda ne gibi çalışmalar yapmaktadır?”

Haber: Cafer ZENGİN
ETİKET :   MHP Milletvekili Baki Ersoy Kayserispor Bakan Federasyon Soru önergesi Açıklama Cevap Son dakika

Tümü