Melikgazi’deki TC tartışması ve Başkanın verdiği cevap ülkeye gündem oldu!

12:32:47 | 2019-07-03

CHP Melikgazi Belediye Meclis Üyesi Hali Yağmur’un, “TC ibaresinin Melikgazi Belediyesi tabelasına eklenmesine” yönelik önergesine Başkan Mustafa Palancıoğlu’dan akıllarda soru işaretleri bırakan bir cevap geldi. Palancıoğlu, “Maliyet yüksek TC ibaresi ekleyemeyiz” yanıtı verdi.

Bu durum tepkileri de beraberinde getirdi. Önergenin sahibi Hali Yağmur, “Evet, doğru duydunuz. TC ibaresi, maliyeti yükseltiyormuş. Sormak istiyorum; TC ibaresi maliyeti yükseltiyor da, İstanbul da İBB seçimleri için kaldığınız süredeki harcamalar nasıl yapıldı? Maliyeti düşündünüz mü?” ifadelerini kullandı. Diğer yandan Meclis’te MHP’li Meclis üyelerinin de bu konuda sessiz kalmayı tercih ettikleri belirtildi. Bazı CHP’liler de, Palancıoğlu’na, “TC ibaresi eklensin, maliyeti biz karşılarız” yanıtı verdi.

Melikgazi Belediye Meclisi gündeminde bulunan konuları karara bağlamak için toplandı. Belediyenin Temmuz ayı Meclis toplantısına “Tabelaya TC ibaresinin eklenmesine” yönelik önerge ve sonrasında Başkan Mustafa Palancıoğlu’nun verdiği cevap damgasını vurdu. Önergenin sahibi olan CHP’li Melikgazi Belediye Meclis Üyesi Halil Yağmur, Başkan Palancıoğlu’nun, “TC ibaresinin maliyet yükselttiğine” yönelik cevap verdiğini belirterek, bu duruma tepki gösterdi.

“TC İBARESİ, MALİYETİ YÜKSELTİYORMUŞ”

24 Haziran öncesinde İstanbul’da yaptığı seçim çalışmalarını Palancıoğlu’na hatırlatan Yağmur, “Kaldığınız süredeki harcamalar nasıl yapıldı? Maliyeti düşündünüz mü?” diye sordu. Yağmur, “Kayseri Kamuoyuna saygıyla” başlığı ile tepkisini şu ifadelerle dile getirdi, “Melikgazi Temmuz ayı Belediye meclis toplantısı vardı. Mayıs ayında CHP Grubu adına vermiş olduğum, Türkiye Cumhuriyeti kısaltması yani T.C ibaresinin konulması önergemi, Söz alarak Melikgazi Belediye Başkanı Sn Mustafa Palancıoğlu’na şahsen tekrar sordum. Ne yazık ki üzülerek belirtiyorum: Sn başkanın verdiği cevap beni ve grubumuzu derinden üzmüştür. Bu öneriye, Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) sessiz kalması da şaşırtıcı olmuştur. Her zaman dediğimiz gibi, Biz milliyetçiliği sokak duvarlarına değil, Kıbrıs'ın beşparmak dağlarına yazmış siyasi kültürden geliyoruz.  Sn. Başkan'ın verdiği cevap; maliyet yüksek, T.C ibaresini ekleyemeyiz. Evet doğru duydunuz. TC ibaresi, maliyeti yükseltiyormuş.  Sormak istiyorum; peki Sn başkan T.C ibaresi maliyeti yükseltiyor da, İstanbul da İBB seçimleri için kaldığınız süredeki harcamalar nasıl yapıldı? Maliyeti Düşündünüz mü? 30.06.2019 Pazar günü Mimar Sinan Evliyalar günü için, Belediyenin kaynattığı 50 kazan pilav için, bulgur nereden alındı, bunun maliyetini de düşündünüz mü? Yine dün kazanlarla pişirilen etler nereden alındı bunu da düşündünüz mü? Biz Kayserili ve Melikgazili hemşerilerimize bir söz verdik. Belediye bünyesinde harcanan her kuruşun takipçisi olacağız ve Türkiye Cumhuriyeti ibaresini ne pahasına olursa olsun ait olduğu yere astıracağız. Bunun böyle bilinmesini istiyor ve çalışmalarımıza her zaman olduğundan daha azimli ve daha kararlı bir şekilde devam ediyoruz.”

KAAN: TEK SORUN MADDİ KAYNAK İSE KAYNAĞI BEN BULURUM, HADİ BAKALIM GÖRELİM NİYETİNİZİ

CHP Melikgazi eski İlçe Başkanı Avukat İbrahim Kaan’da, ortaya çıkan bu duruma tepki gösterdi. Kaan, “Tek sorun maddi kaynak ise kaynağı ben bulurum” dedi.

Kaan, “CHP Melikgazi Belediye Meclis Üyelerimizin belediye binasına TC İbaresi eklesin teklifine Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu yüksek maliyet olduğundan yaptıramayacakları yönünde cevap vermiş. Tek sorun maddi kaynak ise Melikgazi Belediye Meclis üyeleri ilk toplantıda kararı alsınlar. Belediyeye hiç bir şekilde maddi yük getirmeden kaynağı ben bulacağım. Hadi bakalım görelim niyetinizi!” ifadelerini kullandı.

KARAKOÇLUOĞLU:  TC OLMAZSA MALİYET NE OLUR, HESAPLASIN

CHP Kocasinan Belediye Meclis Üyesi Orhan Karakoçluoğlu da, Başkan Palancıoğlu’nun cevabına yönelik, “Asıl TC’nin olmadığı durumlarda maliyetin ne olacağını sn Palancıoğlu’na hesaplamasını tavsiye ederim.

CHP İLÇE BAŞKANI YILBOĞA: TC İBARESİNİN MALİYETİNİ BİZ ŞAHSEN ÜSTLENİYORUZ

CHP Melikgazi İlçe Başkanı Yakup Yılboğa da konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada Palancıoğlu’na tepki gösterdi.  Başkan Yılboğa, “01.07.2019 Melikgazi Belediye meclis toplantısında belediye meclis üyelerimizin Mayıs ayında Belediye binasına TC ibaresi eklensin önerisi Melikgazi Belediye Başkanı Sn Mustafa Palancıoğlu tarafından Maliyeti yüksektir gerekçesi gösterilerek reddedilmiştir. CHP Melikgazi İlçe yönetimi olarak kaynak aramıyoruz, Maliyet ne ise partiden tek kuruş almadan TC ibaresinin maliyetini biz şahsen üstleniyoruz. Belediye meclis üyelerimiz ilk toplantıda konuyu tekrar gündeme getirecek ve takibi yapılacaktır.” dedi.

CHP MİLLETVEKİLİ ÇETİN ARIK:

O MALİYET ÜLKEYİ VATAN YAPAN BİNLERCE ŞEHİDİMİZİN KANIDIR

Melikgazi’deki TC tartışması Meclis’e de taşındı. Meclis’te söz alan CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık,  “O maliyet bu ülkeyi vatan yapan binlerce şehidimizin kanıdır. O maliyet gazilerimizin geride bıraktığı gözüdür, ayağıdır, elidir.” dedi. Meclis genel kurulunda söz alan Arık, “Melikgazi Belediye meclis üyelerimiz TC ibaresinin belediyenin tabelasına yeniden asılması için önerge verdiler. TC ibaresinin ne zaman takılacağını soran belediye meclis üyemiz Halil Yağmur’a Belediye Başkanı Sayın Palancıoğlu şu cevabı verir: ‘Maliyeti çok yüksek, takamayız.’ Sayın Palancıoğlu, TC ibaresinin maliyeti çok yüksektir. O maliyet bu ülkeyi vatan yapan binlerce şehidimizin kanıdır. O maliyet gazilerimizin geride bıraktığı gözüdür, ayağıdır, elidir. Siz belediyenin tabelasına Türkiye Cumhuriyeti ibaresini takın, biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak neyse bedeli ödemeye hazırız” ifadelerini kullandı.  Diğer yandan Arık, “Sivas katliamı üzerinden tam yirmi altı yıl geçti. İnsan olabilen herkesin yüreği yanıyor. İnsan kalabilmek için Sivas’ı unutmayacak ve unutturmayacağız.” dedi.

 

 Haber: Cafer ZENGİN

 

 

 

 

 
ETİKET :   Kayseri Melikgazi Belediyesi TC Tabela Kayseri haberleri Kayseri haber Son dakika Mustafa Palancıoğlu CHP Meclis Üyeleri Halil Yağmur Çetin Arık Yakup Yılboğa Milletvekil

Tümü