Kayserili şirket, ilk çeyrekte neden hedefe ulaşamadığını açıkladı!

Kayseri Organize Sanayi Bölgesinde imalat ve gıda sektöründe faaliyet gösteren Oylum, yatırımcılarından gelen sorular için genel bir açıklamada bulundu. Detaylar Kayseri Olay Gazetesi olarak hazırladığımız Kayseri haber bültenimizde…

Kayserili şirket, ilk çeyrekte neden hedefe ulaşamadığını açıkladı!

Kayseri Organize Sanayi Bölgesinde imalat ve gıda sektöründe faaliyet gösteren Oylum Sınai Yatırımlar A.Ş. Kamu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yatırımcılarından gelen soruları kapsayan bir açıklamada bulundu.

Borsa İstanbul Ana Pazar'da "OYLUM" koduyla işlem gören Kayseri merkezli şirket 2024 yılı 1. çeyrek mali tablolar hakkında yatırımcılarından gelen soruları kapsayan genel bir açıklama yaptı.

Oylum Sınai Yatırımlar A.Ş., 2024 yılı ilk çeyrekte satışların tonaj bazında %10,46 düştüğünü ve enflasyon muhasebesine göre cirosunun %16,52 azaldığını açıkladı. Şirketin esas faaliyet kar marjı %16,65, finansman gideri öncesi faaliyet kar marjı ise %18,24 olarak gerçekleştiğini belirtti. Enflasyon muhasebesi nedeniyle net dönem karı negatife döndüğünü, ancak bu durumun faaliyetlere olumsuz etkisi bulunmadığını açıkladı. Şirket, 2024 yılında güçlü ciro artışı ve karlılık hedeflerini koruduğu belirtildi.

Kayserili şirket, ilk çeyrekte neden hedefe ulaşamadığını açıkladı!

Şirketin KAP üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi; "Şirketimizin 2024 yılı ilk çeyrek mali tabloları hakkında yatırımcılarımızdan gelen sorular kapsamında genel bir açıklama yapılmasına karar verilmiştir.

Şirketimiz 2023 yılını oldukça güçlü bir ciro ve karlılık artışı ile kapatmıştır. 2024 yılına da benzer bir hedefle giriş yapmasına karşın hem yurt içindeki talebi azaltmaya yönelik mali tedbirler hem de global talepteki durgunluk ilk çeyrekte hedeflenen sonuçlara erişmemize engel olmuştur. Şirketimizin 2024 yılı ilk çeyrek satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre tonaj bazında %10,46 düşmüştür. Şirketimizin 2024 yılı ilk çeyrek cirosunu bir önceki yılın aynı dönemine göre kıyasladığımızda ise enflasyon muhasebesine göre hazırlanmamış Geçici Vergi Beyannamesine göre ciromuzun %39,13 arttığı ancak enflasyon muhasebesine göre hazırlanan Bağımsız Denetim Raporuna göre ciromuzun aynı dönemde %16,52 azaldığı gözükmektedir. Ayrıca Şirketimizin karlılığını analiz ettiğimizde de geçen seneki başarılı performansın büyük ölçüde devam ettiği anlaşılmaktadır. Şirketimizin 2024 yılı ilk çeyreğindeki esas faaliyet kar marjı %16,65 seviyesinde gerçekleşmiştir. Aynı dönemdeki finansman gideri öncesi faaliyet kar marjı da %18,24 olarak gerçekleşmiştir. Ancak enflasyon muhasebesinin etkisi ile Şirketimizin net dönem karının negatife döndüğü gözükmektedir. Nakdi etkisi olmayan bu düzeltmenin Şirketimizin faaliyetleri üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi bulunmamaktadır.

Şirketimiz 2024 yılında da güçlü bir ciro artışı ve karlılık hedefini korumakta olup tüm faaliyetlerini bu kapsamda sürdürmektedir. Paydaşlarımıza saygıyla arz ederiz."

Şirketin KAP üzerinden yaptığı açıklama için TIKLAYINIZ