Kayseri'de tanınan o isim hangi üniversiteye rektör oldu?

Resmi Gazete'de yayımlandı. 8 üniversiteye rektör atandı.

Kayseri'de tanınan o isim hangi üniversiteye rektör oldu?
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Sanko, İstanbul Ayvansaray, İzmir Tınaztepe, TED, Işık, İzmir Katip Çelebi, Yalova ile Zonguldak Bülent Ecevit üniversitelerine rektör atandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 8 üniversiteye rektör atadı. Atanan isimler arasında Abdullah Gül Üniversitesi eski Rektörü Prof Dr İhsan Sabuncuoğlu da var. Sabuncuoğlu TED Üniversitesi'nin yeni Rektörü oldu. 

Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararlarına göre, Sanko Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Güner Dağlı, İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Emre Alkin, İzmir Tınaztepe Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mustafa Güvençer, TED Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu, Işık Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Saffet Köse, Yalova Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer atandı.

İHSAN SABUNCUOĞLU KİMDİR?

AGÜ eski Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu 1958 yılında Çorum’da dünyaya gelmiştir.

Endüstri Mühendisliği alanında Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora derecelerini sırasıyla Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Wichita Eyalet Üniversitesi’nden almıştır. Doktoradan sonra 23 yıl Bilkent Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmıştır. 2006-2013 tarihleri arasında Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde bölüm başkanlığı görevini yürütmüştür.

İş ve sanayi dünyasının üniversitelerle olan ilişkisine büyük önem veren Prof. Sabuncuoglu bir çok şirkete üretim yönetimi konularında danışmanlık hizmeti vermiştir.

Düzenlediği fuarlarla öğrencileri, akademisyenleri ve iş dünyasını bir araya getiren ara yüzler geliştirmiştir. Bilkent Üniversitesi’nde OR, mühendıslik topluluğu, marka ve girişimcilik gibi bir çok öğrenci kulübünün kurulmasında veya gelişmesinde aktif rol oynamıştır. Üniversite eğitiminde kalite ve sürekli iyileştirme sistemlerinin önemine inanan Prof. Sabuncuoğlu uluslararası ABET akraditasyonunu Türkiye’de ilk alan mühendislik bölümüne başkanlık yapmıştır.

Üniversitelerde başta kariyer, sürekli eğitim ve mezunlar merkezleri gibi destek birimlerin aktif olarak çalıştırılmasının gerekli olduğunu vurguluyan AGÜ’nün yeni rektörü üniversite öğrencilerinin eğitimleri boyunca kendilerini yalnızca teknik yönden değil sosyal, kültürel ve entellektüel olarak da geliştirmelerinin önemine inanmaktadır.

Evli ve iki çocuk babası olan Prof. Sabuncuoğlu fırsat bulduğunda topluma gönüllü olarak hizmet etmenin yanı sıra tenis oynamayı ve yüzmeyi sevmektedir