Kayseri'de satılan konut sayısı belli oldu!

Kayseri'de konuş satış tablosu belli oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre kentte ilk el, ikinci el ve diğer konut satışlarında durum nasıl? Detaylar Kayseri haber bülteninde.

Kayseri'de satılan konut sayısı belli oldu!
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Türkiye genelinde konut satışları Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,8 azalarak 75 bin 569 oldu. Konut satış sayısının en fazla olduğu iller sırasıyla 12 bin 406 ile İstanbul, 6 bin 272 ile Ankara ve 4 bin 427 ile Antalya olurken, en az olduğu iller sırasıyla 18 ile Ardahan, 35 ile Hakkari ve 49 ile Tunceli olarak kayıtlara geçti.

Kayseri'de satılan konut satısı belli oldu!

Kayseri’de durum ne?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre Kayseri’de Nisan ayında toplam 1615 konut satıldı. Borçlanarak satın alınan konutun kredi teminatını oluşturmak için aynı konutun teminat olarak gösterilmesi olarak belirtilen ipotekli satış Kayseri’de 176 oldu. Yine verilere göre kat irtifakı, kat mülkiyeti almış bir konutun evin sahibi firma ya da kişi tarafından ilk defa satılması olarak ifade edilen ilk el satış rakamı ise 430. Kayseri’de ikinci el satılan konut sayısı da Nisan ayında 1185 oldu. İpotekli konut satışı dışında kalan satış türlerini kapsayan diğer konut satışları sayısı da kentte 1439. Kayseri’de önceki yıl Nisan ayında toplam 1582 konut satışı gerçekleşmişti. 

Kayseri'de satılan konut satısı belli oldu!

Yabancılara Nisan ayında 1272 konut satıldı

Yabancılara yapılan konut satışları Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 50,3 azalarak bin 272 oldu. Nisan ayında toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı yüzde 1,7 olarak gerçekleşti. Yabancılara yapılan konut satış sayısının en fazla olduğu iller sırasıyla 454 ile Antalya, 407 ile İstanbul ve 149 ile Mersin oldu. TÜİK verilerine göre ülke uyruklarına göre en çok konut satışı Rusya Federasyonu vatandaşlarına yapıldı. Nisan ayında ülke uyruklarına göre en fazla konut satışı sırasıyla 293 ile Rusya Federasyonu, 117 ile İran ve 91 ile Ukrayna vatandaşlarına yapıldı.