İşte TCMB'nin yeni başkanı!

AK Parti Genel Başkanvekili Mustafa Elitaş duyurdu. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının yeni başkanı belli oldu. Detaylar Kayseri Olay Gazetesi olarak hazırladığımız Kayseri haber bültenimizde

İşte TCMB'nin yeni başkanı!
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

AK Parti Genel Başkanvekili Mustafa Elitaş duyurdu. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının yeni başkanı belli oldu. İşte detaylar...

Dün akşam saatlerinde Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan yaptığı açıklama ile görevinden affını istemişti. İstifa eden eski başkanın yerine TCMB Başkanı olarak Fatih Karahan atandı.

Atamayı AK Parti Genel Başkanvekili Mustafa Elitaş duyurdu. Elitaş yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle Merkez Bankası Başkanı olarak atanan Sn. Fatih Karahan’ı tebrik ediyor, başarılar diliyorum. Merkez Bankası Başkanlığı görevinden affını isteyen Sn.Hafize Gaye Erkan’a bugüne kadar yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür ediyoruz."

Fatih Karahan kimdir?

1982 yılında Eskişehir’de doğan Fatih Karahan, 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldu. 2012 yılında Pennsylvania Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı. Çalışma hayatına 2012 yılında New York Merkez Bankası’nda ekonomist olarak başlayan Karahan, 2022 yılına kadar anılan kurumda İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanı ve para politikası danışmanı olarak görev yaptı. 

Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da görev yapan Karahan, 2022’de Amazon’da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başladı. Karahan, Kasım 2022’de Amazon’da Başekonomist görevine atandı. 28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atanan Karahan, 3 Şubat 2024 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı olarak atanmıştır.