İŞTE BELEDİYENİN BORCU

“Benim borçla ilgili bir açıklamam yok” demişti. Bu kez net rakam verdi!

13:27:59 | 2019-07-04

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, seçimlerden bu yana geçen 90 gününü bir basın toplantısıyla değerlendirdi ve yandaş politikası gütmediklerini söyledi. Toplantıda “Borçsuz belediye yok” diyen Büyükkılıç, belediyenin borcunu da açıkladı. Bakanlıklar nezdinde de yeni kaynaklar bulmak için çalıştıklarını anlatan Büyükkılıç, “Borcumuz 1 milyar 200 milyon civarında ama bunu 2035’e kadar” dedi. “Projeler yapılmış” diyen Büyükkılıç, Çelik döneminde  alınan 6 tane otobüsü de örnek göstererek,  “18 milyon TL. Bir kuruş ödenmemiş, bu döneme aktarıldı. Bu borcu ödememiz gerek” diye konuştu.

“TC İBARESİNİN HİÇBİR ZARARI YOK, AMA…”

Büyükkılıç, Belediye tabelalarına TC ibaresinin eklenmesi ile ilgili olarak yaşanan tartışmaları da değerlendirerek, İzmir Belediyesi’nde de olmadığını  söyledi. Büyükkılıç, “TC ibaresinin hiçbir zararı yok. Bunu gündeme taşımanın bir gereği yok. Bununla gündemi meşgul etmenin bir faydası yok bunu demek istiyorum.  Bu konulara yoğunlaşmak yerine şehrimizin eksiklerine şehrimizin kazanımlarına yoğunlaşalım.” şeklinde konuştu.

 

 

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Talas-Erguvan Tesisleri’nde  basın toplantısı düzenledi. Büyükşehir Belediyesi’ndeki üç ayını değerlendiren Büyükkılıç, mesai kavramı gözetmeden, yandaş politikası gütmeden Kayseri sevdasıyla gece gündüz çalıştığını söyledi. Başkan Büyükkılıç, Kayseri’nin önemli projelerine ilişkin de açılış ve temel atma tarihleri verdi.

Büyükkılıç, insana hizmeti ibadet gören bir anlayışla ve iyi niyetli bir gayretle çalıştığını belirtti. Hiçbir zaman ötekileştirmeden Kayseri sevdasıyla ve Kayseri’nin bütününe hizmet eden bir anlayış içinde olduğunu ifade eden Başkan Büyükkılıç, “16 ilçemizin hiçbirisini ayırmadan 1,5 milyon insanımızın tamamını gözeterek hizmet ediyoruz. Hiçbir zaman yandaş, eş, dost ve akraba politikası gütmedim. Tüm insanlarımıza faydalı olmaya özen gösterdim” dedi.

“CUMHURBAŞKANIMIZ BİZZAT ARADI”

31 Mart seçimlerinin hemen ardından Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bizzat arayarak tebrik ettiğini dile getiren Başkan Memduh Büyükkılıç, “Sayın Cumhurbaşkanımız seçimlerdeki başarımızı bizzat arayarak tebrik etti ve başarılar diledi” diye konuştu. Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonra mesai kavramı gözetmeksizin gece gündüz çalışmaya başladıklarını ifade eden Başkan Memduh Büyükkılıç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Belediyemizin projeleri başta olmak üzere Kayseri’nin tüm projelerini Sayın Cumhurbaşkanımıza başta olmak üzere Bakanlarımızla paylaştık ve sorunları aşmak için çalıştık. Gece yarısına kadar ortak akılla topluma en iyi hizmeti vermek için toplantılar yaptık.”

 

“ŞEHRİMİZİ ÖRSELEMEMELİYİZ”

Basın toplantısında Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesine ilişkin kamuoyundaki söylentilere de değinen Başkan Memduh Büyükkılıç, “Altından kalkamayacağımız bir sorunumuz yok. Şehrimizi örseleyecek, belediyemize sıkıntı verecek her açıklama bumerang gibi kendimize döner” dedi ve değerlendirmeler yapılırken gerçek dışı ifadelerin kullanılmaması konusunda hassasiyet istedi.

 

“YATIRIMLARIN ÖNÜNÜ AÇTIK”

Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonra mevzuat ya da başka sorunlar nedeniyle durmuş olan yatırımların önünü açtıklarını ifade eden Başkan Büyükkılıç, bu yatırımlardan birisi olan Kayseri’nin prestij projelerinden Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi’nin şantiyesinde bugün itibarıyla 300’ü aşkın kişinin çalıştığını ve inşaatın hızla ilerlediğini söyledi. Başkan Büyükkılıç, projenin üçüncü etabının hazırlıklarının da devam ettiğini kaydetti. Beydeğirmeni Toplu Besi Bölgesi projesinin de üreticinin ilgi göstermemesi nedeniyle durduğunu dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükkılıç, Kırmızı Et Üreticileri Birliği ile görüşerek bir rakamda uzlaştıklarını ve projeye hız verdiklerini belirtti. Başkan Büyükkılıç, proje kapsamında Beydeğirmeni’ne Et ve Süt Kurumu’nun mezbahane yaptıracağını da söyledi. Başkan Büyükkılıç, Camii Kebir Dönüşüm Projesi’nde de değer tespit çalışmalarının tamamlandığını açıkladı.

“TERMİNAL KATLI KAVŞAĞI 15 TEMMUZ’DA AÇILIYOR”

Ulaşımda da kalite ve konforu artırmak için çalıştıklarını dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, ulaşım projelerinden olan Terminal Katlı Kavşağı’nın açılışı için sona geldiklerini belirtti ve kavşağın 15 Temmuz’da ulaşıma açılacağını kaydetti. Şehir Hastanesi önüne yapılan üç yapraklı katlı kavşakta ise proje ilavesi olduğunu belirten Başkan Memduh Büyükkılıç, kavşağın dört yapraklı yonca şeklinde olması için gerekli çalışmaları yaptıklarını, üç yaprağın 2 ay içinde hizmete açılacağını söyledi. Başkan Büyükkılıç, 15 Temmuz Bulvarı’nda asfaltlama çalışmalarına başladıklarını ve sade bu bulvarda 20 bin ton asfalt kullanacaklarını da açıkladı.

“İÇME SU FİYATLARINDAKİ ARTIŞI ENFLASYONU SABİTLEDİK”

Büyükkılıç, basın toplantısında Kayseri Kalesi’ndeki çalışmaların da tamamlanma aşamasında olduğunu belirtti. Başkan Büyükkılıç, kalenin tüm etaplarıyla 1 Eylül’de hizmete açılacağını söyledi. KASKİ’nin çalışmaları ve su fiyatlarıyla ilgili de değerlendirmeler yapan Başkan Büyükkılıç, göreve gelir gelmez her ay enflasyon oranında artan konutlardaki içme su fiyatlarındaki artışı enflasyonu sabitleyerek durdurduklarını, iş yerlerinin su ücretlerinde ise yüzde 15 oranında indirim yaptıklarını açıkladı ve Türkiye’nin içilebilir kalitede en ucuz suyunun Kayseri’de olduğunu belirtti. İlçelerle ilgili açıklamasında ilçe belediyelerinin her birisiyle ayrı ayrı toplantılar yaptıklarını hatırlatan Başkan Büyükkılıç, bu toplantılarda aldıkları talepler doğrultusunda çalışmalara başladıklarını söyledi.

“MİLLET BAHÇESİ’NİN TEMELİ ATILIYOR”

Başkan Memduh Büyükkılıç, seçimler öncesi dile getirdiği vaatler hakkında da açıklamalarda bulundu. Bu vaatlerden birisi olan Millet Bahçesi için projeyi hazırladıklarını ifade eden Başkan Büyükkılıç, projenin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bütçesiyle yapılacağını ve ilk etapta 100 milyon TL ayrılacağını belirterek sonbaharda temel atacaklarını söyledi. Başkan Büyükkılıç, Hava İkmal arazisinin hiçbir yerinin ranta açılmayacağını da vurguladı ve Millet Bahçesi projesinin şehrin en önemli projelerinden birisi olacağını kaydetti. Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükkılıç, Hulusi Akar Bulvarı’ndan Talas’a dönüş olan ve Kertmeler Kavşağı olarak bilinen bölgede çalışma yaptıklarını, Engelsiz Çocuk Evi’nin önümüzdeki günlerde açılacağını, Yaşlı Yaşam Merkezi’nin temelinin atılacağını, Bilim Akademisi ve Çiftçi Akademisi için de çalışmalara başladıklarını belirtti.    

“TURİZM VE MÜZELER ŞEHRİ OLACAĞIZ”

Başkan Büyükkılıç, turizmle ilgili de çok önemli çalışmalar yaptıklarını ve bu çalışmaların kamuoyu tarafından görüldüğünü belirtti. Erciyes’te yüksek irtifa kamp merkezi için ilk etapta iki futbol sahasının yapımı çalışmalarına başlandığını ifade eden Başkan Büyükkılıç, “Kayseri’yi turizm şehri yapmak için kolları sıvadık. Geçen yıl kış turizmi için charter seferlerle 22 bin yabancı turist gelmişti. Bu yıl bu rakamı en az 50 bine çıkaracağız. Yeşilhisar’da balon turizmi için gerekli çalışmaları yaptık ve başlatıyoruz. Sağlık Turizmi Çalıştayımız ses getirdi. Kayseri’yi kayak, spor, yayla, kültür, sağlık, inanç ve gastronomi turizminin merkezi yapmak istiyoruz. Ayrıca Kayseri’yi müzeler şehri yapacağımızı söylemiştim. Bu doğrultuda Mehmet Akgül ile müze kurulması için protokol imzaladık. Basın Müzesi ve Kent Müzesi için çalışmalarımız sürüyor. Kültepe’de Tablet Müzesini çok önemsiyoruz. Ayrıca Mimar Sinan Müzesi yapacağız” dedi.

“BORÇSUZ BELEDİYE  YOK, BORCUMUZ 1 MİLYAR 200 MİLYON CİVARINDA AMA BUNU 2035’E KADAR”

Belediye ile ilgili borç tartışmalarına da değinen Büyükkılıç,  “Kayseri Büyükşehir Belediyesinin döndürülemeyecek bir borcu yok. İşin özeti bu” diye konuştu.

“Yıllara yayılmış olan 2035’e kadar varan ve rakamlar gazetelerde yazılmış olan kadar. Sayıştay denetimiyle plan bütçe komisyon raporuyla zaten rakamlar ortada” ifadelerini kullanan Büyükkılıç, şu ifadeleri kullandı, “Devlet kurumu kamu kurumu saklısı gizlisi yok. Telaffuz edilen rakamlar civarında ama bugün azalıyor yarın çoğalıyor. Hepsinin karşılığı var. Çarçur edilmiş değil yatırımlar. Projeler yapılmış. Mesela en son alınan 6 tane otobüsümüz var. 18 milyon TL. Bir kuruş ödenmemiş, bu döneme aktarıldı. Bu şimdi bizim ödememiz gereken bir borç. Borçsuz belediye zaten yok. Borcu olmayan kişide yok. Önemli olan bunu döndürülür olması, önemli olan yakınma olmaması, bunları yürütme döndürme yeteneğimizi göstermek. Kaynaklarımızı daha fazla oluşturmak kamu kurumlarının desteklerini çoğaltmak, devletimizin desteklerini Kayseri’mize sağlamak. Yine belediye birliği olarak gittik Bakanlarımızla görüştük ve bu gelir kaynağı hususunda da çalışmamız var. Umuyor ve inanıyorum ki bunu sağlayacağız. Kayseri Büyükşehir’e de yeni bir kaynak sağlamış olacağız. Borcumuz 1 milyar 200 milyon civarında ama bunu 2035’e kadar. Bunun içinde döviz bazında olan var, kredisi düşük olan var, kredisi yüksek olan var. Ama sonuç itibariyle o civarlarda bir rakam yıllara yayılan geçmişten gelen geleceğe yansıyan olay bu”

TC TARTIŞMALARI İLE İLGİLİ KONUŞTU

Büyükkılıç, Belediye tabelalarına TC ibaresinin eklenmesi ile ilgili olarak yaşanan tartışmaları da değerlendirdi. Büyükkılıç, “TC ibaresini Meclis’e getiren partinin başında olduğu İzmir Belediyesinin, varsa bende Büyükşehir’in başına koyduracağım. Ben size CHP’li belediyenin yılların belediyesini söylüyorum. TC ibaresinin hiçbir zararı yok. Bunu gündeme taşımanın bir gereği yok. Bununla gündemi meşgul etmenin bir faydası yok bunu demek istiyorum.  Bu konulara yoğunlaşmak yerine şehrimizin eksiklerine şehrimizin kazanımlarına yoğunlaşalım. Siyasi partilerden bize öneriler gelsin.  Ben bu yönde düşünüyorum.” şeklinde konuştu. Haber Merkezi
ETİKET :   Haber Kayseri Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç Belediyenin borcu

Tümü