Hacca giden ilk vekil Kayseri'de, üniversitede ortaya çıktı!

Kayseri'nin 65 yıl sonra seçilen ikinci kadın milletvekili ünvanını elinde bulunduran eski vekil Sevgi Esen, Erciyes Üniversitesi'nde görüldü. Detaylar Kayseri haber bülteninde...

Hacca giden ilk vekil Kayseri'de, üniversitede ortaya çıktı!
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Kayseri eski Milletvekili Sevgi Esen, Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Rektörü Prof Dr Fatih Altun'u ziyaret etti. 18 Nisan 1999 seçimlerinde, Doğru Yol Partisi listesinden 22. dönem Kayseri milletvekilli seçilen Esen, 1935 yılında meclise giren Ferruha Güpgüp’ten 65 yıl sonra, Kayseri’nin seçilen ikinci kadın milletvekili ünvanını elinde bulunduruyor. Esen, ayrıca hac görevini yerine getirerek de hacca giden ilk kadın milletvekili olmuştu.
Kayseri'nin Hacca giden ilk vekili üniversitede ortaya çıktı!4 çocuk annesi olan eski Milletvekili Sevgi Esen'i ağırlayan Rektör Prof Dr Fatih Altun, "22. Dönem Kayseri Milletvekili Sevgi Esen’e nazik ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederim" mesajı paylaştı. 
SEVGİ ESEN KİMDİR?
1947 yılında Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesinde doğdu. Babası Avni Bey, annesi Fatma Hanım. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Sendika, banka ve anonim şirketlerde hukuk müşaviri olarak çalıştı. Belediye Meclis Üyesi, Encümen Üyesi ve Başkan Yardımcısı seçildi. Serbest avukatlık yaptı. Dul ve 4 çocuk annesi. İngilizce biliyor.
Hacca giden ilk vekil Kayseri'de, üniversitede ortaya çıktı!Hacı adayı ilk kadın vekil
(Hakan Denger/MEKKE Hürriyet 28 Şubat 2001)

Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir kadın milletvekili hacı olacak. DYP Kayseri Milletvekili Sevgi Esen, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın organizyonunda uçakla Suudi Arabistan'a gitti.

Esen, dini açıdan tek başına hacca gitmesi ‘caiz’ olmadığı için kutsal topraklara erkek kardeşinin refakatinde gitti. Esen, hacca gitme kararını DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'e bildirdi. Çiller, Esen'in hacı olmak için kutsal topraklara gitmesini uygun buldu. Esen, şunları söyledi: ‘‘İlk bayan siyasetçi hacıyım. Siyasetçi olduğum için vatandaşlarımızın büyük ilgisine maruz kaldım. Ancak bir siyasetçi olarak hacca giderken karşılama ve uğurlama gibi şeylerin yapılmasına karşı olduğumu bildirdim. Teşkilatlarımla da vedalaştım. Genel Başkanım Tansu Hanım'ın da iznini aldım. Bu bizim dini vecibemiz. İnşallah hayırlı olur.’’

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın en ucuz organizasyonuyla kutsal topraklara giden Esen, 1800 dolar ödedi. Esen, Suudi Arabistan'da hac ibadeti süresinde Diyanet tarafından kiralanan evlerde kalacak.
Hacca giden ilk vekil Kayseri'de üniversitede ortaya çıktı!