“Gül ancak, ‘Cumhurbaşkanı benim adayım Gül’dür’ derse aday olur”

14:28:48 | 2017-08-11

“Gül ancak, ‘Cumhurbaşkanı benim adayım Gül’dür’ derse aday olur”

 

Haber Türk Gazetesi Yazarı Fatih Altaylı, 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Meral Akçener önderliğinde kurulacak yeni parti konusunda çarpıcı bir yazı kaleme aldı. Altaylı, Gül’ün 2019’da Erdoğan’ın karşısına aday olacağı yönünde iddialar ortaya atan Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdülkadir Selvi’ye, “Var mısın takım elbisesine iddiaya” dedi.

Altaylı, Ben size söyleyeyim, mevcut tabloda Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığı’na aday olma ihtimali sıfır değil, mutlak sıfırdır. Yani sıfırın altında 273’tür. Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı adaylığını ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çıkıp, “Ben Cumhurbaşkanı olmak istemiyorum. Benim ve partimin adayı kardeşim Abdullah Gül’dür” demesi halinde kabul eder.” ifadelerini kullandı.

 İşte Altaylı’nın yazısında yer alan o bölüm:

Var mısın iddiaya Sayın Selvi!

 DÜN Abdülkadir Selvi, köşesinde Abdullah Gül’ün Erdoğan’a rakip olarak Cumhurbaşkanlığı adayı olması yönünde çalışanlar bulunduğu iddiasını köşesine taşımış.

 Zannederim birileri ya Abdülkadir Selvi’yi kandırıyor ya da Abdülkadir Selvi “ipe diziyor”.

 Ben size söyleyeyim, mevcut tabloda Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığı’na aday olma ihtimali sıfır değil, mutlak sıfırdır. Yani sıfırın altında 273’tür.

 Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı adaylığını ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çıkıp, “Ben Cumhurbaşkanı olmak istemiyorum. Benim ve partimin adayı kardeşim Abdullah Gül’dür” demesi halinde kabul eder.

 Bunun dışında hiçbir şart ve durumda Gül’ün Cumhurbaşkanı adayı olması mümkün değildir.

Tüm muhalefet bir araya gelse, CHP ile MHP, hatta üzerine bir de MHP ile HDP anlaşsa ve üstüne üstlük Saadet Partisi de buna destek verdiğini söylese Abdullah Gül Cumhurbaşkanı adayı olmaz.

 Abdülkadir Selvi ile bir takım elbisesine iddiaya girmeye hazırım.

 Hem de o bana Mahmutpaşa’dan alsın, ben ona Tom Ford’dan.

 **************

 YENİ PARTİ MHP’YE ALTERNATİF DEĞİL

MERAL Akşener’in 1-2 ay içinde kuruluşunu tamamlayacağı tahmin edilen “yeni parti” çeşitli mahfillerde konuşulmaya başlandı.

 Gördüğüm kadarıyla merkez sağın eski tüfeklerinden bazıları da bu kuruluşun içinde yer alacaklar.

 Siyasette tecrübe elbette önemlidir, ama dünyadaki ve hatta Türkiye’deki trendler “yeni olmanın” ve “yeni vaatlerde bulunmanın” tecrübeden daha önemli olduğunu göstermeye başladı.

 Bazıları Akşener’in kurmakta olduğu partiyi, MHP’ye alternatif olarak gösteriyor. Partiyle ilgili ortalıkta henüz net bir şey olmamasına, kurucularının kimlikleri tam olarak açıklanmamasına, programı, vaatleri ortaya çıkmamasına rağmen ben bu “yeni parti”nin MHP’ye alternatif olduğunu ya da alacağı oyun tamamını MHP’den “çalacağını” hiç zannetmiyorum. MHP son birkaç yıl içinde verebileceği kaybın büyük bölümünü zaten verdi. Ben “yeni parti”nin yüzde kaç oy alacağını tahmin edemem.

 En azından şu anda böyle bir tahmin saçmalık olur. Ancak şunu tahmin edebilirim. Yeni parti, eğer doğru bir kurguya sahip olabilirse en fazla oyu, sırasıyla CHP’ye oy veren seçmenden, AK Parti’ye oy veren seçmenden ve üçüncü olarak da MHP’ye oy veren seçmenden alacaktır. Bu partinin yüzde 30-40 civarında bir oyu CHP’den, yüzde 25-30 arasındaki oyu AK Parti’den, yüzde 20-25 civarındaki oyu da MHP’den gelecektir. Akşener, HDP’ye oy veren seçmenden de yüzde 10 civarında bir oranda destek alabilir.

Tüm bu partilerden minimumları alsa bile, sandığa gitmeyen bir grup seçmeni de sandığa götürebilir. Zaten barajı da ancak bu yolla aşabilir. Siyasette alternatif ancak böyle olabilir. Sadece MHP’ye alternatif olacak bir partinin barajı aşması imkânsız olduğu gibi, MHP’yi de barajın altına sürükleyebilir.

 **************
ETİKET :   Gül Altaylı Erdoğan Adaylık Selvi Kayseri Son dakika Haberleri Siyaset Başkanlık 2019 seçim Kim aday

Tümü