ERDOĞAN “MUSTAFA ÇELİK” DEMEDİ

12:41:21 | 2018-10-15
OSMAN ÇİFTCİ
OSMAN ÇİFTCİ      osmanciftci3800@gmail.com

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kayseri mitingi, resmi adıyla “Kayseri’de yapımı tamamlanan hizmet ve tesislerin toplu açılış töreni” ile ilgili siyasi kulislerde iki beklenti vardı.

Biri Mustafa Çelik’in yeniden Kayseri Büyükşehir Belediye Başkan adayı olduğunu ilan edecek bir çıkış yapacağı beklentisiydi...

Tıpkı Devlet Bahçeli’nin son yerel seçimlerde Pınarbaşı ilçesinde “Dursun, dursun diyoruz” diyerek Dursun Ataş’ın yeniden MHP’nin Pınarbaşı Belediye Başkan adaylığını açıkladığına benzer bir durum beklentisiydi.

Böyle bir şey olmadı...

Diğer beklenti ise Mustafa Çelik’in yeniden aday olmayacağını belli edeceği bir çıkış yapacağı beklentisiydi.

Bu beklenti, Erdoğan’ın Kayseri etkinlikleri içerisinde Mustafa Çelik’in oğlunun düğünü de olması nedeniyle pek mümkün görünmüyordu, “düğün sürecinde işin nezaketi gereği Erdoğan Çelik’in yeniden aday olmayacağını belli edecek bir çıkış yapmadı ama...” diyenlerin bu yöndeki beklentisi ise sürüyor.

En kuvvetli delil ise Erdoğan’ın meydan konuşmasında “Mustafa Çelik” dememesi, “Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum” demesi olarak gösteriliyor.

Cumhurbaşkanı,  Meydan konuşmasının başında da “Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederim” diyor, Orgeneral Hulusi Akar’ın katkılarıyla yapılan cami açılışında da “Akar ailesine ve Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederim” diyor.

Ama “Mustafa Çelik’e teşekkür ederim” demiyor.

Mustafa Çelik adını anmaması da Çelik’in yeniden aday edilmeyeceği beklentisinde olanların umudu olarak karşımıza çıkıyor.

Peki neden demedi?

Şimdiden aday ilan edip rehavete sevk etmek mi istemedi yoksa bazı çevrelerin sandığı gibi mi?

Siyasi kulislerde Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı konusunda çeşitli söylentiler var.

Memduh Büyükkılıç’ın Erdoğan’la konuşurlarken paylaştığı fotoğraf karesinde Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu üyesi Şükrü Karatepe’nin adeta Büyükkılıç’ı lanse eder gibi bir fotoğraf karesinin paylaşıldığını söyleyen de var. Bunun yanında ne Çelik ne de Büyükkılıç’ın aday edilmeyeceğini söyleyenler ise “Özhaseki’ye yakın sürpriz bir ismin” aday edilebileceği iddiasında.

Çelik çalıştı mı? Evet çalıştı ama kamuoyunda bu çalışmanın karşılığında bir algısı var mı yok mu bu konu sorgulanıyor; anket yapılıyor, gizli müfettişler sahada geziyor, Veli Altınkaya yazdı mesela Ahmet Zembilci tebdil-i kıyafetle Kayseri’yi çırpmaya çalışıyor vs. vs.

Gerçi bu sorgulama sadece Çelik için değil tüm başkanlar için yapılıyor, ama en çok merak edilen Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı oluyor.

Ben şöyle düşünüyorum; nasipte varsa bir şey bir şeye vesile olur ve aday olur nasipte yoksa da bir şey bir şeye mani olur aday olamaz.

Bakalım kimin kısmetinde ne varmış...

Ha bu arada Sezar’ın hakkı Sezar’a, teşbihte hata olmasın; Mustafa Çelik döneminde projelendirilip yapılan trafiği rahatlatmaya yönelik çalışmaların sonucunda şehir trafiğindeki konforu birkaç gündür fazlasıyla yaşıyorum, Mustafa Çelik’e hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum.

 

ERDOĞAN’IN KAYSERİ’DE

FETÖ İLE İLGİLİ BİLDİĞİ NE?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kayseri konuşmasının en önemli içeriği FETÖ ile ilgili açıklamaları...

Kayseri’de FETÖ edebiyatı yapanları ve akabinde yaşananları görenler “FETÖ mücadelesi palavra” kanaatine çok sık kapılıyor.

Vicdanları kanatan durumlar var mı, var.

Erdoğan da bunlara atıfta bulunarak diyor ki;

“FETÖ’yle mücadele konusunda vicdanları kanatan hususlar olduğunu biliyorum, duyuyorum. Bu ihanet çetesinin tam göbeğinde olduğu hâlde, bir şekilde şu ana kadar adalete hesap vermemiş olanlar kurtulduklarını sanmasın.

FETÖ’yle mücadele konusunda en küçük bir taviz vermedik, vermeyeceğiz.

Elbette bu mücadeleyi de hukuk devleti içinde yürütüyoruz. Adalet ve onun uygulamadaki hâli olan hukuk, herkesin, hatta hainlerin bile hakkıdır. Dünyada, böylesine büyük bir saldırıya maruz kalıp da, bizim kadar meseleyi demokratik hukuk devleti sınırları içinde götüren bir başka ülke, bir başka örnek yoktur.

Buna rağmen hâlâ FETÖ’yle mücadele konusunda vicdanları kanatan hususlar olduğunu biliyorum, duyuyorum. Bu ihanet çetesinin tam göbeğinde olduğu hâlde, bir şekilde şu ana kadar adalete hesap vermemiş olanlar, kurtulduklarını sanmasın.

Geçmişte Kayseri’nin de FETÖ’den çok çektiğini iyi biliyorum.

Eğitim kurumlarından iş dünyasına kadar şehrin hayat damarlarına musallat olan bu ihanet çetesinin peşini Kayseri’de de bırakmadık, bırakmayacağız”

Ben Erdoğan’ın sözlerinin palavra olmamasını diliyorum, bu sözlerini tarihe not düşüp, “Bakalım Erdoğan’ın Kayseri’de FETÖ ile ilgili bildiği ne?” sorusunu soruyorum.

Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz...
ETİKET :  

Tümü