Enflasyon yüzde 70'i geçti! Ekonominin Patronu bakın ne söyledi

Türkiye İstatistik Kurumu mayıs ayı enflasyon verilerini açıkladı. TÜFE yıllık yüzde 75,45, aylık yüzde 3,37 arttı. Ekonominin patronu Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 'En kötüsü geride kaldı!' dedi. Detaylar Kayseri Olay Gazetesi olarak hazırladığımız Kayseri haber bültenimizde…

Enflasyon yüzde 70'i geçti! Ekonominin Patronu bakın ne söyledi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan mayıs ayı enflasyon rakamlarına göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 75,45, aylık ise yüzde 3,37 oranında arttı. Yüzde 70 geçen enflasyon sonrasında ekonominin patronu Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabı üzerinden dikkat çeken bir enflasyon açıklamasında bulundu.

Bakan Şimşek, en kötüsünün geride kaldığını belirterek, "Enflasyonda kalıcı düşüş haziranda başlayacak. Yıllık enflasyon yüksek ihtimalle üçüncü çeyrek sonunda yüzde 50’nin altına gerileyecek," dedi.

Bakan Şimşek'in açıklaması şu şekilde: "En kötüsü geride kaldı!

Geçmiş 12 ayın birikimli etkilerini içeren yıllık enflasyonda en yüksek seviyeyi bu ay gördük. Enflasyonla mücadelede geçiş dönemi böylece tamamlandı, dezenflasyon sürecine giriyoruz.

Enflasyonda kalıcı düşüş haziranda başlayacak. Yıllık enflasyon yüksek ihtimalle üçüncü çeyrek sonunda yüzde 50’nin altına gerileyecek.

Dezenflasyon öngören piyasa, yıllık enflasyonu 12 ay sonra yüzde 33,2, 24 ay sonra ise yüzde 21,3 bekliyor. Önümüzdeki dönemde beklentiler hedeflerimize daha da yakınsayacak.

Mali disiplini güçlendirerek dezenflasyon sürecine verdiğimiz destek artarak devam edecek.

Fiyat istikrarına ulaşmak sabır ve zaman gerektiriyor, hedefimize ulaşmakta kararlıyız." dedi.