Dünyanın en büyüklerinden birisi Kayseri'de

Kayseri Olay Gazetesi olarak Kayseri'de gezip görebileceğinizi adresleri sizler için derlemeye devam ediyoruz. Bu sefer ki durağımız Kayseri'nin Yahyalı ilçesinde yer alan doğal güzelliği ile kendine hayran bırakan nokta. Detaylar haberimizde.

Dünyanın en büyüklerinden birisi Kayseri'de
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Kayseri’nin güzellikleri saymakla bitmiyor. Tarihi, mimari, kültürel yapısı ve doğal güzellikleri ile turistleri adeta büyülüyor. Sadece şehir merkezinde değil ilçeleri de görülmeyi fazlasıyla hak ediyor. Bugünkü haberimizde Kayseri’nin Yahyalı ilçesinde yer alan Kapuzbaşı Şelalelerini anlatacağız. İşte görenleri büyüleyen Kapuzbaşı Şelaleleri hakkında detaylar.

Dünyanın en büyüklerinden birisi Kayseri'de

Dünyanın en yüksek ikinci şelalesi durumunda olan Kapuzbaşı şelalesi, görenleri adeta kendine hayran bırakıyor. İrtifa akışı itibarı ile Uganda’da bulunan Victoria çağlayanı (100mt.) hariç, ABD’de bulunan Niagara’dan 55m., Finlandiya’da bulunan İmarat’dan 25 metre, Erzurum’daki Tortum’dan 50 metre, Antalya’daki Düdenden 25 metre ve Manavgat’tan 5 m daha büyük olan Kapuz Başı şelalesinin aktığı yerin rakımı ise 700 metredir. Aladağ’ın zirvesinde bulunan kar ve buzullardan beslenmekte ve ziyaretçilerini yazın sıcaklığında buz gibi çağlayan sularının serinliği ile karşılamaktadır.

Dünyanın en büyüklerinden birisi Kayseri'de

Zamantı Irmağının iki yanında ve ırmağın üzerini kapatan tabii bir köprünün baş kısmında yer alan 20 metre yükseklikte Yeşilköy şelalesi vardır. Yine Kapuz Başı Köyü yakınında tepenin doğu ve güneyindeki derin vadi yamaçlarından irili ufaklı büyük bir gürültü ile akan ve görenleri hayrete düşüren vadinin yamacından, Voklüz ayna şeklinde çıkan sular büyük şelale halinde Suarısı deresine dökülerek oradan da Zamantı ırmağına karışmaktadır.

Dünyanın en büyüklerinden birisi Kayseri'de

Yörede beş tanesi büyük, iki tanesi küçük olmak üzere yükseklikleri 30 ile, 70 metreyi bulan ve her biri dereyi besleyecek güçte olan 7 şelale vardır. Ayrıca ilçeye 7 kilometre uzaklıkta Derebağ Şelalesi de görenleri büyüleyecek derecede bir görkeme sahip oluşuyla, görmek isteyenleri etkileyecek bir doğa harikasıdır. Bölge Kayseri merkezinden 165 km uzaklıkta olup, Yahyalı-Kapuz Başı arasındaki 62 km’lik yolun stabilize olan bölümünde genişleme ve yeni güzergâh çalışması bitirilmiştir. Asfaltlama çalışmaları başlamıştır. Büyük bölümü orman içinden geçen yolun manzarası keyif verici. Yorgunluğu alıp götürüyor. Kapuzbaşı Şelaleleri, Aladağ Milli Parkı sınırları içerisindedir. Şelale, Aladağlar trekking parkurunun en güzel durak noktalarından biri. Adana-Kayseri arasındaki Aladağlar geçişini 5 günde tamamlayan gruplar, 4. gün Kapuzbaşı Şelaleleri’nin yanı başında çadır kurup konaklıyorlar. Bölgeye, yaz aylarında gidilmesi tavsiye edilmektedir.

Dünyanın en büyüklerinden birisi Kayseri'de
Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.