Doğal gaza zam mı geliyor?

Doğal gaz zammı konusunda Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş.'den beklenen açıklaması geldi. Detaylar Kayseri Olay'ın Kayseri haberinde.

Doğal gaza zam mı geliyor?
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Kış mevsimine az bir süre kala Kayserili vatandaşlarından yakından takip ettiği "doğal gaza zam gelecek mi?" sorusu gündemdeki yerini almıştı. Konuya ilişkin açıklama Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş.’den (BOTAŞ) geldi. 
BOTAŞ, yaptığı açıklamada, doğaz gazda kasımda geçerli olacak mesken ve sanayi abonelerinin tarifesi ile elektrik üretim amaçlı tarife sabit kaldı. 
 BOTAŞ açıklamasında, BOTAŞ'ın yaptığı açıklamada, doğal gaz toptan satış fiyatlarını; piyasa koşulları, ülkenin ekonomik şartları, piyasa fiyat istikrarı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun tarife ile ilgili kararları ve maliyet unsuru olan alım-işletme giderlerindeki değişim dikkate alınarak mümkün olan en makul seviyede belirlediği ve tüketicilere sunduğu belirtildi.
Buna göre, BOTAŞ'ın konut tüketicileri için dağıtım şirketlerine kasımda uygulayacağı satış fiyatı 1000 metreküp doğal gaz için 4 bin 80 lira olarak açıklandı.
Sanayi abonelerinin tarifesi, kademe 1 için 1000 metreküp doğal gazda 8 bin 549 lira, kademe 2 için ise 11 bin 374 lira olarak belirlendi.
Elektrik üretim amaçlı tarifede ise 1000 metreküp doğal gazın fiyatı 12 bin lira olarak duyuruldu.
Doğal gazda fiyat tarifeleri aylık hesaplanıyor.
Kurumun internet sitesinde yer alan duyuruda, "Household Energy Price Index (HEPI) fiyatları esas alındığında halen konutlarda, Ukrayna'dan sonra Avrupa ülkeleri arasında en düşük doğal gaz fiyatı ülkemizde uygulanmaktadır." ifadesi kullanıldı.