CHP Melikgazi'siz il kongresine gidiyor

Cumhuriyet Halk Partisi'nde Kayseri'nin en büyük ilçesi il kongresinde temsil edilemeyecek. Ayrıntılar Kayseri Olay Gazetesi olarak hazırladığımız haber bülteninde…

CHP Melikgazi'siz il kongresine gidiyor
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Kayseri’nin en büyük ilçesi olan Melikgazi ilçesinin ilçe kongresi yapılmadan olağanüstü toplanan Cumhuriyet Halk Partisi İl Yönetiminin, oy çokluğu ile il kongresi kararı alması farklı tartışmaları da gündeme getirdi. Kayseri Şeker Fabrikası’yla ilgili iddiaları gündeme getirdiği basın toplantısında CHP İl Başkanı Feyzullah Keskin’e bu soru soruldu. İlçe yönetiminin görevden alındığını belirten Keskin, “Bizde biliyorsunuz, önce mahalle delege seçimleri yapılır. Ondan sonra ilçe kongreleri yapılır. Ondan sonra il kongreleri yapılır. Maalesef istemediğimiz, bazı tatsızlıklardan dolayı, Melikgazi’de mahalle delege seçimleri yapılamadı. Bize gelen genelge 30 Temmuz’a kadar mahalle delege seçimlerinin yapılmasını ve ilçe kongrelerinin ondan sonra yapılacağı belirtiliyordu. Burada bir yanlış anlaşılma, bir bilgi eksikliği var: Mahalle delege seçimlerinin yapılması il yönetim kurulunun yetkisinde değil. İl yönetim kurulu sadece gözlemci bulundurabilir. Bulundurur demiyor. Yani ilçe başkanı, ‘Ben ilden gelen gözlemciyi kabul etmiyorum’ dediği zaman gözlemci de kalır. Biz sadece şikayet olursa rapor tutarız. Mahalle delege seçimleri ilçe başkanının uhdesindedir. Biz son gün olan 30 Temmuz tarihine kadar yapmayınca aynı gün neden yapılmadığı konusunda yazılı savunmasını istedik. İlçe başkanlığından savunma geldi. Bizim yetkimiz olmadığı için ek süre verilerek seçimlerin yapılması için MYK’ya tavsiyemizi, belgeleri gönderdik. Genel merkezimizden bize bir yazı gelmedi. Bunun üzerinde olağanüstü toplandık, yetkisini kullanarak ilçe kongresini yapmayan ilçe yönetimini görevden aldık. Bizim il yönetimi olarak yapabileceğimiz tek şey buydu. Böyle olunca da Melikgazi ilçemizin 239 delegesi il kongresine katılamayacak” 

CHP Melikgazi'siz il kongresine gidiyor
Mevcut yönetiminin, yeniden seçilebilmek için Melikgazi İlçe kongresini yapmadığı yönündeki eleştirileri de yanıtlayan Keskin, koltuk sevdalısı olmadığını, partinin zarar görmemesi için 2017’de genel başkanın aday ol demesine rağmen aday olmadığını belirtti. Sorulan bir soru üzerine aday olup olmayacağı konusuna da değinen Keskin, kongre tarihi için 24 Eylül’ün planlandığını belirterek, adaylık konusunu yönetim kurulundaki arkadaşlarıyla vereceğini ifade etti.