CHP’DEN AÇIKLAMA: KORKU BACAYI SARMIŞ!

18:41:57 | 2020-08-19

CHP Kayseri İl Başkanı Ümit Özer, Büyükşehir Belediyesi’nin tartışmalı villa parselleri ihalesiyle ilgili olarak açıklama yaptı. “Korku bacayı sarmış durumdaki AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki açıklama yapıyor” diyen  Özer, ““Her tarafı şüphe dolu villa parseli ihalesi iptal edilmelidir” dedi.  Özer,  “Aksi halde Cumhuriyet Halk Partisi kamuoyu nezdinde sorduğu hesabı yargı mercileri önünde de soracak, sürecin hukuki kısmını başlatacaktır” diye konuştu.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin, Talas İlçesi Reşadiye Mahallesi’nde yer alan 221 villa parseli ile ilgili ihaleyi ve etkilerini yakından takip ettiklerini belirten Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Ümit Özer,  şunları söyledi, “Şu sıralar villa parsellerini alanların listeleri de yayınlanmakta. Büyükşehir Belediyesi’nde yapılan bilgilendirme toplantısında il başkan yardımcımıza, belediye meclis üyemize yapılan yazılı talebe rağmen verilmeyen ‘villa parsellerini alan kişilerin listesi’ gazeteciler tarafından paylaşılmakta… Korku bacayı sarmış durumda anlaşılan ki, AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki,  ihaleyle ilgili açıklama yapmış, ihalenin sakıncalarını anlatmış. İhale sürecine bir bakalım. İhalenin hazırlık süreci, yapılış süreci ve tescil sürecinden Kayseri kamuoyunun hiçbir şekilde bilgisi bulunmamaktadır. Ne bilbordlarda, ne TV’lerde, ne gazete ilanlarında gören, duyan var, ama kanun gereği ilanların yapıldığı, ilanların tutanak altına alındığı belirtiliyor. Gerçekte Kayseri kamuoyuna ilan edildi mi şüpheli. 221 villa parseli, belediye tarafından, salgın hastalık nedeniyle daha önceki ihalelere katılımcı olmaması, insanların salgın hastalık nedeniyle ihaleye girecek ekonomik güçte bulunmaması, belediyenin kaynak ihtiyacı nedenleriyle ‘toplu olarak’ ihale edilmiş. Ne hikmetse, ‘bireysel ihale’ edilmeye ekonomik nedenlerle müsait olmayan villa parsellerini, 22 Milyon TL gibi bir bedele bir kooperatif almış.  Zamanında ödemesi gereken bedeli ödeyemeyen ihale alıcısı kooperatifin ‘ödeme gücünü olmayacağı’ anlaşılınca da, salgın hastalık nedeniyle katılımcı bulamayan! villa parselleri ‘bireysel olarak, yer, metrekare vb. fark ayırt edilmeksizin, 100 Bin TL peşin bedelle’ 103 ayrı kişiye satılmış. Hem de çok hızlı bir şekilde. Mayıs ayında. Henüz sokağa çıkma yasaklarının devam ettiği dönemlerde. İhaleye katılmayan bu kişiler, yasakların devam ettiği dönemde hiçbir şekilde ilan edilmemiş bu parsel satışlarına nasıl dahil edilmiş, nasıl haberdar edilmiş şüpheli. İhaleye katılmayan kişilerin ferdi tapularını nasıl aldığı sorulduğunda, cevap olarak verilen 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 66. Maddesi de bu işe cevaz vermemektedir. Söz konusu madde, sözleşmenin (ihalenin yazıya döküldüğü sözleşme) devrine ilişkin bir madde olup ‘ihale konusu malın ihaleden sonra bölünerek ihale edilebileceğine’ ilişkin bir düzenleme de içermemektedir. Madem, hızlı bir şekilde bireysel ihale katılımcısı bulunabiliyordu, neden ‘toplu ihale’’ yapıldı şüpheli. Gelelim ihaleye girmeden, ihale ortağı edilen kişilere. Ya belediye personeli ya belediye iştiraklerinin başında bulunan kişilerin yakınları ya AKP eski il yöneticisi ya da bunların yakın tanıdıkları. Yani anlaşılacağı üzere, şeffaf olmayan bir şekilde kooperatife ihale edilen villa parselleri, yine şeffaf olmayan bir şekilde AKP ve yandaşlarının rantına sunulmuş durumda.”

“KARA LEKE OLARAK KALACAK”

İhalenin iptal edilmesi gerektiğini savunan CHP İl Başkanı Ümit Özer, “Kayseri kamuoyunda büyük tepki çeken bu villa parseli ihalesi, her tarafıyla şüphe dolu olduğundan; eğer iptal edilmezse, başta Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Başkanı Menduh Büyükkılıç olmak üzere, tüm AKP’li belediyeler üzerinde kara bir leke olarak kalacaktır. Bu nedenle her tarafı şüphe dolu villa parseli ihalesi en kısa zamanda iptal edilmelidir. Aksi halde Cumhuriyet Halk Partisi olarak kamuoyu nezdinde sorduğumuz bu hesabı, Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı’nda, Kamu İhale Kurumu önünde de soracağız ve bu ihaleyi yargı mercilerine taşıyarak sürecin hukuki kısmını başlatacağız.” diye konuştu.

 
ETİKET :   CHP Haberler Ümit Özer Villa parselleri Açıklama Haberler Son dakika

Tümü