Bir vadide 3 yayla… Hem de Kayseri'de

Kayseri'nin Tomarza ilçesinde adeta gizlenmiş birer doğa harikası olan Elkıran Vadisini gördünüz mü? Vadinin içerisinde gizlediği üç yayla ile ilgili detaylar Kayseri Olay Gazetesi olarak hazırladığımız Kayseri haber bültenimizde…

Youtube Kanalı
Youtube Kanalı
Abone Ol
Bir vadide 3 yayla… Hem de Kayseri'de
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Kayseri Adana il sınırında yer alan ve Kayseri’ye yaklaşık 100 km uzaklıkta olan Elkıran Vadisi gezip görenleri adeta büyülüyor. Gerçek doğa ile baş başa kaldığınız, insanın ciğerlerini tertemiz dağ havasıyla dolduran Elkıran Vadisi’nin üç  güzel yaylasının her biri birinden güzel görsel şenlik sunuyor.
Kayseri’nin Tomarza İlçesinde Doğu Torosların Binboğa ve Tahtalı Dağlarının içine gizlenmiş bu doğa harikası Elkıran Vadisini arkadaşlarıyla gezen Dadaloğlu Derneği Başkanı İbrahim Yıldırım’ın arkadaşları adeta büyülendi.

Bir vadide 3 yayla… Hem de Kayseri'de
Elkıran Vadisi’nde bulunan birbirinden güzel İnpınar Yaylası, Berçin Yaylası ve Çokça Yaylalarını sırasıyla gezdirdiğini belirten Dadaloğlu Derneği Başkanı İbrahim Yıldırım bu güzelliği herkesin görmesi gerektiğini belirterek; “Burası Kayseri Adana il sınırında bulunan Binboğa ve Tahtalı dağlarının arasındaki onlarca vadiden sadece biri olan Elkıran Vadisi’dir. Bu vadide üç tane birbirinden güzel yaylamız bulunmaktadır. Biz gezimizi İnpınar Yaylasından başlayarak, Berçin Yaylası ve Çokça Yaylasıyla devam ettik. Bu yaylaların havası çok temiz ve oksijen açısından yoğundur. Yüzlerce çeşit bitkiye ev sahipliği yapmaktadır. Dağlardaki doğal kaynaklarından çıkan pınarların sularının çok ayrı bir lezzeti vardır. Bu yaylalarımız yayla turizmine kazandırıla bilinir. Karadeniz’deki yaylar gibi bu yaylaların turizme kazandırılmasıyla bölgeye ve Kayseri’mize ekonomik olarak ciddi fayda sağlar. Turizme kazandırılmasıyla bölgedeki göçüde engelleyeceğini düşünüyorum. Yayla turizminde Kayseri’mizi ön plana çıkarabilecek potansiyele sahip yaylarımızı Kayserili vatandaşlarımızda gezip görmelidir” dedi.
Daha önceki yıllarda bu yaylalarda bahar şenlikleri düzenlendiğini de sözlerine ekleyen Dadaloğlu Derneği Başkanı Yıldırım; “ 7 veya 8 yıl öncesine kadar bu yaylalarımızda bahar şenlikleri düzenlenirdi. Şenliklere katılanlar çadırlarını kurup bir iki günde olsa güzel vakit geçirip bu güzelliği görürlerdi. Son yılarda bu şenlikler de bitti. Hiç olmazsa o şenliklerin yapıldığı günlere geri döneriz” dedi. 

İnpınar Yaylası

Bir vadide 3 yayla… Hem de Kayseri'de

Berçin Yaylası

Bir vadide 3 yayla… Hem de Kayseri'de

Çokça Yaylası
Bir vadide 3 yayla… Hem de Kayseri'de