Binlerce kişi bu haberi bekliyor!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, Tarım Bakanı İbrahim Yumaklı'ya yönelttiği soru önergesinde, 'binlerce kişinin bu haberi beklediğine' dair ifadeler kullandı. Detaylar Kayseri haber bülteninde.

Binlerce kişi bu haberi bekliyor!
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kayseri Milletvekili ve aynı zamanda partisinin kurduğu Ekonomi Masası'nın da Üyesi olan Aşkın Genç, Tarım Bakanı İbrahim Yumaklı’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde atama bekleyen mühendisleri gündeme getirdi. Tarım ve Orman Bakanlığı’ndaki çeşitli kadrolarda görev almak üzere balıkçılık teknolojisi mühendisleri, gıda mühendisleri, su ürünleri mühendisleri, ziraat mühendisleri, veteriner hekimler ve biyologların kadro beklediğini kaydeden Genç, 2023 yılı bitmeden mühendis alımının yapılması gerektiğini söyledi. 
BİNLERCE KİŞİ HABER BEKLİYOR
“Binlerce mühendis Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan gelecek atama haberini bekliyor” diyen Genç, “‘Türkiye bir tarım ülkesi’ diyoruz, ancak geldiğimiz noktada artık tarımda dışa bağımlı bir ülke olduk. Tarımsal üretimde teknolojiden ve bilimsellikten uzaklaşmak, bizim için en kötü senaryo. Eğer bu senaryoyu yaşamak istemiyorsak tüm branşlarda mühendis kadrolarını liyakatle doldurmamız gerekiyor. Ülkemizin en iyi üniversitelerinden mezun olmuş, binlerce mühendis ve biyolog Tarım Bakanlığı’ndaki kadrolara yerleşmek, ülke ekonomisine ve tarımına katkı sağlamak istiyor” ifadelerini kullandı. Tarımsal üretimde verimliliğin artmasının ülke ekonomisine katkı sunacağını belirten Genç, “Tarımsal üretimde verimlilik bilimsel çalışmalardan geçiyor. Bunun için de mühendislerimize, veteriner hekimlerimize ve biyologlarımıza ihtiyaç var. Hem atama bekleyen gençlerimizin istihdamı hem de tarımsal üretimin geleceğini göz önüne aldığımızda atamaların bir an önce yapılması gerekiyor” şeklinde konuştu. 
Binlerce kişi bu haberi bekliyor!
GENÇ ŞU SORULARINA YANIT İSTEDİ
Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde Genç, Bakan Yumaklı’ya şu soruları yöneltti: Son 5 yılda Tarım ve Orman Bakanlığı olarak ataması yapılan balıkçılık teknolojisi mühendisi, gıda mühendisi, su ürünleri mühendisi, ziraat mühendisi, veteriner hekimler ve biyolog sayısı kaçtır?   Bakanlığınız bünyesinde, söz konusu branşlarda faal olarak çalışan kişi sayısı kaçtır?  Bakanlığınız bünyesinde 2023 yılı sonuna kadar söz konusu kadrolar için kadro açılacak mıdır? Açılacaksa kadroların branşlara göre dağılım sayısı kaçtır? 
Binlerce kişi bu haberi bekliyor!