Belediye Yunanlılara Aziz'i anlatacak! Peki Aziz'in Kayseri ile ne ilgisi var?

Dünyada yaklaşık 70 milyon insanın inandığı ve dini önder olarak kabul ettiği Aziz George'nin Kayseri ile ne ilgisi var? Büyükşehir Belediyesi Aziz'i, Yunanistan'da anlatmak için, sunum yapmaya hazırlanıyor. Detaylar Kayseri haber bülteninde.

Belediye Yunanlılara Aziz'i anlatacak! Peki Aziz'in Kayseri ile ne ilgisi var?
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesinde, inanç turizmi açısından önemli olduğu belirtilen, ancak bu konuda yıllardır adım atılmayan Aziz George Anıtı bilmecesi sürerken, Aziz ile ilgili dikkat çeken bir ayrıntı gün yüzüne çıktı. Daha önce anıt yapılması da gündeme gelen Aziz’le bu yöndeki gelişmeler sonuçlanamamıştı. 
BREZİLYALI İŞ KADINI NEDEN VAZ GEÇTİ?
Anıtı yapmak için girişimde bulunduğu ifade edilen Brezilyalı İş Kadını Malga Di Paula’nın da bu işten vazgeçtiği belirtilmişti. Bölge insanı ve aynı zamanda Turizm gönüllüsü Metin Oral, Malga Di Paula’nın vaz geçme nedenlerini yıllardır ortaya çıka belirsizlik, uzayan süreç ve aynı zamanda Paula’nın eşini kaybetmesi ve sonrasında yaşanan bazı ailevi problemler olduğu dile getirmişti.
Belediye Yunanlılara Aziz'i anlatacak! Peki Aziz'in Kayseri ile ne ilgisi var?
Yeşilhisar’da, inanç turizmi açısından önemli olduğu sık sık dile getirilen, ancak bu konuda bir türlü beklenen adımların atılmadığı Aziz George bilmecesi devam ederken, ilçede bulunan ve defineciler tarafından sık sık tahrip edilen 721 yıllık Aziz Georgios Kilisesi’nde de restorasyon çalışma sürecinin devam ettiği ifade ediliyor. 
BÜYÜKKILIÇ: BÖLGEMİZDE YAŞAMASI BİZİM İÇİN ÖNEMLİ
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ın, 70 milyon kişinin inandığı Aziz’le ilgili olarak “Brezilya ve Arjantin için özel öneme sahip Aziz George’un Yeşilhisar bölgemizde yaşaması bizim için önemli” ifadelerini kullanmıştı. 
AZİZ GEROGE İLE İLGİLİ YENİ GELİŞME VAR! BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YUNANİSTAN'A AZİZ'İ ANLATACAK
Diğer yandan Aziz George ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Yunanistan’a davet edildi. Belediyeden Aziz’i anlatmaları istendi. Kapadokya Araştırma Merkezi tarafından 15-19 Eylül 2023 tarihleri arasında Yunanistan'ın Nea Karvali şehrinde "Yaşayan Anıtların Kapadokyası" başlıklı bir sempozyum düzenlenecek. Sempozyumda Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nden Yeşilhisar İlçesi, Başköy Mahallesi'nde yer alan Aziz Georgios Kilisesi hakkında sunum yapılması istendi. Bu sunum için Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi ve Tanıtımı Daire Başkanı, aynı zmanda Arkeoloji mezunu Gürcan Senem'i görevlendirdi. Senem, 14-19 Eylül 2023 tarihleri arasında yurtdışı görevlendirmesi ile Yunanistan’a gidecek ve Aziz Georgios’u anlatacak. 
Belediye Yunanlılara Aziz'i anlatacak! Peki Aziz'in Kayseri ile ne ilgisi var?
70 MİLYON İNSAN İNANIYOR, DİNİ ÖNDER KABUL EDİYOR
İddiaya göre ilçeye bağlı Güzelöz Mahallesi'nde doğan Azize Brezilya nüfusunun 3'te 1'inin yani yaklaşık 70 milyonu inanıyor.  Yine Arjantin’ de birçok insan Aziz’e inanıyor. Bölge sakinleri de bu durumun fırsata çevrilmesi gerektiğine vurgu yaparak, 5 yıl önce gündeme gelen ancak bir adım atılmayan, Aziz George anıtının en yüksek tepeye yapılıp, bölgenin turizme açılmasını istiyor. Diğer yandan önceki Vali Şehmus Günaydın’ın da turizmcilerin kendisine yönelik bu yöndeki talebinin ardından bölgede incelemede bulunmuş ve konuyla ilgili çalışma yapılması talimatı vermişti. Ancak bir yol alınamamıştı. 
Belediye Yunanlılara Aziz'i anlatacak! Peki Aziz'in Kayseri ile ne ilgisi var?
AZİZ’İN ANITI BİLMECEYE DÖNÜŞTÜ
 Kayseri'nin Yeşilhisar İlçesi'ne bağlı Güzelöz Mahallesi'ne yapılması planlanan Aziz Joerge Anıtı projesinin de gelinen süreçle ne aşamada olduğu merak ediliyor. Yaklaşık 8 yıl önce gündeme gelen anıt projesinin hayata geçirilip, geçirilmeyeceği merak konusu olurken bölge sakinleri, turizm seferberliğinin başlatıldığı şu günlerde inanç turizmi açısında bu durumun fırsata çevrilmesi gerektiğini belirtiyor. Brezilyalılar tarafından köyün yüksek tepesine yapılması planlanan Aziz George  anıtının yılan hikayesine döndüğünü dile getiren bölge sakinlerinden ve aynı zamanda Turizm gönüllüsü Metin Oral, Brezilya nüfusunun 3'te 1'inin yani yaklaşık 70 milyonunun Aziz George ‘yi dini önderleri olarak kabul ettiğine dikkat çekti.
Belediye Yunanlılara Aziz'i anlatacak! Peki Aziz'in Kayseri ile ne ilgisi var?
AZİZ GEROGE YEŞİLHİSAR GÜZELÖZ’DE DOĞDU
Kayseri ve Nevşehir Valilikleri'nin düzenlediği turizm çalıştaylarında  da konuyla ilgili zaman zaman sunumlar  yaptığını da kaydeden  Oral, doğduğu yer olan Güzelöz’ün Brezilyalı turistlerden yoğun ilgi gördüğüne dikkat çekerek, “Brezilyalılar'ın köyümüze yani yeni adıyla mahallemize ilgi göstermesinin nedeni onlar için büyük öneme sahip olan dini önder Aziz George ‘nin bu köyde yaşamış olması.  Brezilyalılar'ın büyük saygı gösterdiği dini önder Aziz George’nin bu köyde doğduğu Arkeologlar tarafından belirlenmiş” diyor. 
Belediye Yunanlılara Aziz'i anlatacak! Peki Aziz'in Kayseri ile ne ilgisi var?
ANITI BREZİLYALI İŞ KADINI YAPACAKTI, AMA
 Doğduğu köyü turizme kazandırmak istediğini ve yıllardır da bu alanda çalışmalar yaptığını dile getiren Turizm gönüllüsü Metin Oral, “Köyümüzde yapılan incelemelerde bölgede bulunan kaya oyma kiliselerde Aziz George  ait resimler bulundu ve yapılan incelemelerin ardından Arkeologlar Aziz George’nin  burada doğduğuna kanaat getirdi. Brezilyalı iş kadını olan Malga Di Paula tarafından azizin anıtının yapılması planlanıyordu. Yaklaşık 5 yıl önce bu konuda çalışma başlatıldı. Belediyeler imar konusunda çalışma yapacaktı, ancak bir ses çıkmadı. Eğer bu anıt yapılsaydı, her yıl buraya binlerce turist gelecek ve tıpkı bizim Mekke'ye, Medine'ye gidip dua ettiğimiz gibi onlarda buraya gelip dua edeceklerdi” ifadelerini kullanmıştı. 
Belediye Yunanlılara Aziz'i anlatacak! Peki Aziz'in Kayseri ile ne ilgisi var?
HİLAL VE AY OLACAKTI 
Aziz George Anıtı'nın köyün en yüksek tepesine yapılmasının planlandığını belirten Oral, planlanan anıtta hilal ve ay simgelerinin olacağını belirterek, "Hilal, Müslümanlığın ve aynı zamanda Türklüğün simgesi. Ay ise Aziz George’nin ruhunun orada olduğunu temsil edecekti" diye konuştu.
Belediye Yunanlılara Aziz'i anlatacak! Peki Aziz'in Kayseri ile ne ilgisi var?
İLÇE BELEDİYE BAŞKAN TAŞYAPAN BÖLGENİN CANLANMASINI İSTİYORUZ
 Yeşilhisar Belediye Başkanı  Halit Taşyapan ise belediye olarak ferdi hareket etmediklerini ve Bakanlık desteği ile birlikte iş paylaşımı yapacaklarını söylemişti. Taşyapan, şunları söylemişti: “Hep birlikte balon turizminin bölgeyi  canlandırmasıyla birlikte Aziz George Kilisesi diye bire gerçek de burada var. Bu konu araştırılıyor. Özel bir şahsın mülkiyetinde gözüken bir kilise var ve ileriye dönük bir çalışma var. Anıtsal değerde de bir çalışma var. Daha önce çalışma yapılmış, arazi tespitine gidilmiş, ama bu belediye bünyesinde değil de Turizm Bakanlığı nezdinde konu çalışılıyor. Bölgenin canlandırılması adına biz de ortak çalışma yapacağız. Bu anıt ile ilgili de bir çalışma düşünülüyor. Anıt konusu da gündemde. Geçenlerde Nevşehir bölgesinden gelen turizmciler de önemsiyor bu işi. Biz de bu konuda üzerimize ne düşerse yaparız. Valimizde ziyaret etti bir süre önce bölgeyi. Anıt tekrar gündeme alınması konuşuldu, ama şu an durum sözlü şekilde, henüz altyapısı hazırlanmış değil”
Belediye Yunanlılara Aziz'i anlatacak! Peki Aziz'in Kayseri ile ne ilgisi var?
HAKKINDA YAPILACAK FİLM ÇALIŞMALARIYLA DA GÜNDEME GELEN AZİZ GEORGE KİMDİR?
www.kapadokyadayim.com adlı internet sitesinde “Aziz George Kimdir?” başlığı altında şu ifadeler yer alıyor: Aziz George (St. George) Hristiyan dünyasının önemli isimlerinden birisidir. En meşhur efsanelerden biri olan Aziz George ve Ejderha (St. George and The Dragon)ile tanınan ve kutsal günü 23 Nisan olarak anılan önemli bir kişidir.
 Bu hikâye Ortadoğu üzerinden Avrupa’ya gelmiştir. Romalı bir asker olan George’un, üzerinde Roma İmparatorluğunun bulunduğu şimdiki Türkiye topraklarında yaşadığı bilinir. Aziz ünvanını bölgeden bir süre sonra sürülüp, işkence edilip öldürülmesinin ardından almıştır. St. Georgios’un bu efsanesinin Kapadokya için bu kadar özel olmasının nedeni, George’un yaşadığı bu bölgenin Hristiyanlaşmasının hikâyesi olmasından kaynaklanmaktadır.
Hz. İsa’nın en önemli müritlerinden biri olan St. George, tüm dünyada büyük saygı ve sevgiyi kazanan bir şehit olmuştur. Hikâyesi din şehitlerine karşı olan hassasiyeti ve sevgisiyle beraber Hristiyanlık mücadelesi vermeye başlaması, binbaşı olması ile başlamaktadır. Açıkgözlülüğü, zekâsı, merhameti, dinine bağlılığı gibi özelliklerle hemen dikkat çekmeyi başarmıştı. Bu nedenle kısa sürede Başkomutan ünvanını alarak askerlik hayatını Hristiyan dininin ilkelerinden ayrılmadan geçirdi...
Belediye Yunanlılara Aziz'i anlatacak! Peki Aziz'in Kayseri ile ne ilgisi var?