Türkiye'de bir ilk! Kayseri'de gerçekleştirdiler...

Dünyada sayılı örneği olan, Türkiye'de ilk kez uygulanan bu çalışma Talas ilçesinde gerçekleşti. Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın Çalışmaları yerinde inceledi. Detaylar Kayseri Olay Gazetesi olarak hazırladığımız Kayseri haber bültenimizde

Türkiye'de bir ilk! Kayseri'de gerçekleştirdiler...
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Dünyada sayılı örneği olan, Türkiye'de ilk kez uygulanan bu çalışma Talas ilçesinde gerçekleşti. Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın Çalışmaları yerinde inceledi.

Talas Belediyesi Türkiye'de eşi benzeri olmayan bir çalışmaya imza attı. Belediye plastik atıkları geri dönüştürerek elde ettiği asfaltı Mevlana Mahallesi Papatya Caddesi ile Tarif Sokak bağlantı yoluna serdi. 

Talas'ta atık plastiğin asfaltta kullanımı başladı. İlçe sınırlarından toplanan geri dönüşüm plastik atıkları, Talas Belediyesi’nin laboratuvarındaki testlerden başarıyla geçerek asfalt olarak yola serildi. Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Mevlana Mahallesi Papatya Caddesi ile Tarif Sokak bağlantı yolunda serilen geri döşümden asfalt çalışmalarını inceledi. Burada açıklamalarda bulunan Başkan Yalçın, yol ve asfalt yapımının belediyelerin en önemli hizmetlerinden biri olduğunu belirterek, “Bu çalışmada biz AR-GE’ye daha fazla önem veriyoruz. Asfaltın daha çevreci ve kullanışlı hale gelmesini sağlamak amacıyla yaptığımız çalışmalarda sona geldik. Şimdi bitümün bir bölümü yerine artık plastik atıkları kullanıyoruz. Bu nedenle de çok büyük kazanç elde ediyoruz. Artık Talas’ta plastik atıklardan yapılan asfaltlar olacak. Şimdiden hayırlı olsun. Önümüzdeki günlerde yine bir sürpriz açıklayacağız. Hem çevreye sahip çıkacak hem de insanlarımızın kullanımında kolaylık sağlayacak ve ekonomik bir katkısı olacak. Vatandaşımız her şeyin en iyisine layık.” dedi.

Türkiye'de bir ilk! Kayseri'de gerçekleştirdiler...

Çevreci ve ekonomik olan plastik asfalt, ABD’de New York ve Hawaii, Hindistan’da Madurai, Meksika’da Guanajuato ile İngiltere’de Cumbria bölgelerinde uygulandı. Türkiye’de ise ilk kez Talas Belediyesinde uygulaması başladı.