Aldığı oy yüzde 4.6 arttı...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14 Mayıs seçimlerine göre Kayseri'de oyunu yüzde 4.6 artırdı... Detaylar Kayseri Olay Gazetesi olarak hazırladığımız Kayseri haber bültenimizde...

Aldığı oy yüzde 4.6 arttı...
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

14 Mayıs’ta seçime giden Türkiye Cumhurbaşkanlığı için 2. turda bir kez daha sandık başına gitti. Cumhurbaşkanı seçimi pusulasında, kurayla belirlenen sıralamaya göre, Recep Tayyip Erdoğan, Muharrem İnce, Kemal Kılıçdaroğlu ve Sinan Oğan'ın adı yer almıştı. Ancak adaylardan Muharrem İnce, 11 Mayıs'ta adaylıktan çekildiğini duyurmuştu. YSK bu karara rağmen İnce'ye verilecek oyların geçerli olacağını duyurdu. 28. Dönem Parlamentosu'nu belirlemek üzere yapılacak Milletvekili Genel Seçim’ine ise 24 siyasi parti ile Türkiye genelinde 151 bağımsız milletvekili adayı girdi. Milletvekilliği seçimleri tamamlanırken Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kaldı. Bu seçimde ise oy pusulasında bu kez sadece iki kişi yer aldı. Cumhur İttifakının adayı Recep Tayyip Erdoğan ve Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu kıyasıya bir mücadele verdi. 

Durum böyleyken Kayserili vatandaşlar ikinci turda kimi destekleyecek sorusu da merak konusu oldu. Kayseri seçimini yaptı. 13. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu. Kayseri hangi partiden kaç milletvekili çıkardı onu paylaşalım. 
28. Dönem Milletvekilliği yarışında Kayseri’den Ak Parti 5, MHP 2, CHP’nin DEVA, Gelecek ve Saadet partisi ile girdiği liste 2, İyi Parti 1 tane milletvekili çıkardı. 

Türkiye'nin, 5 yıl boyunca görev yapacak Cumhurbaşkanı ile yeni parlamento üyelerinin belirleneceği seçim için Kayseri’de 3 bin 175 sandık kuruldu. 934 bin 451 kişi oy kullanırken bunun 919 bin 120’si geçerli sayıldı. 

Kayseri mevcut Cumhurbaşkanı ve Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan 582 bin 088 oy, Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu 252 bin 613 oy, seçimden iki gün önce çekildiğini açıklayan Muharrem İnce 3 bin 294 oy ve Ata İttifakı’nın adayı Sinan Oğan ise 81 bin 125 oy almıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14 Mayıs seçimlerine göre Kayseri’de oyunu yüzde 4.6 artırdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 14 Mayıs seçimlerine göre bütün illerde oy oranını artırdı. Resmi olmayan sonuçlara göre, Erdoğan oyunu en çok 5 ilde artırdı. Iğdır yüzde 4,94 oy oranı artışıyla Erzurum takip etti. Erdoğan Çankırı ve Karaman’da yüzde 4,62; Kayseri’de yüzde 4,6 oy artışını yakaladı.