Yeni Ufuklar Derneği: 'Suriyeliler ülkelerine barış içinde dönmeli'

Kayseri'de infial yaratan olayla ilgili olarak Yeni Ufuklar Derneği kamuoyu açıklamasında bulundu. Detaylar Kayseri Olay Gazetesi olarak hazırladığımız Kayseri haber bültenimizde…

Yeni Ufuklar Derneği: 'Suriyeliler ülkelerine barış içinde dönmeli'
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Kayseri'nin Melikgazi İlçesi Danişmentgazi Mahallesinde başlayan ve infial yaratan olaylarla ilgili olarak Yeni Ufuklar Derneği, bir kamuoyu açıklaması yaptı.

Dernek açıklamasında, 2011'de Suriye'de başlayan olaylar sonrası milyonlarca Suriyelinin kontrolsüz şekilde Türkiye'ye girdiği ve bu durumun zamanla ciddi sosyal, kültürel ve ekonomik sorunlara yol açtığı belirtildi.

Dernekten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; "2011'de Suriye'de baş gösteren olayların ardından milyonlarca Suriye vatandaşı sınırlarımıza dayandı ve maalesef kontrolsüzce ülkemize geçti. Bugün, sayıları kesin olarak tespit edilemeyen Suriyeli ülkemizde mülteci olarak yaşamaktadır. Zaman geçtikçe Suriyeli mülteciler, toplum hayatının her alanında görünmeye, hatta ciddi sosyal, kültürel ve ekonomik sorunlara yol açmaya başladı. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik kriz, sorunları daha da içinden çıkılmaz hale getirdi.

Suriyeli mültecilere, Afganistanlı, İranlı, Afrikalı kaçak ve mülteciler de katıldı. Bu durum kamuoyumuzda Türkiye'nin göç ve iltica yoluyla işgal edildiği, nüfus yapısının değiştirilmeye çalışıldığı yorumlarına yol açtı.

Mültecilerin kontrol dışı kalması, suç oranını artırdı. Karşılıklı anlaşmazlıklara ve sürtüşmelere sebep oldu. Özellikle Suriyelilerin belli bölgelerde yoğunlaşması, şehirlerimizin bazı yerlerini adeta kurtarılmış bölgelere dönüştürdü.

Son olarak Kayseri de Eskişehir Bağları olarak adlandırılan bölgede Suriyeli bir ahlaksızın yine Suriye uyruklu bir ailenin beş yaşındakı kız çocuğunu taciz etmesi ve güvenlik görevlilerımızın suçluyu tutuklamak istemesi üzerine patlak veren olaylar, toplumda büyük bir infiale sebebiyet verdi. Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ve Milletvekili Baki Ersoy'un çabalarıyla olayların buyümesi engellendi. Ancak bu sefer de sosyal medya üzerinden karşılıklı tahrikler başladı. İlginç bir şekilde Suriye'nin kuzeyinde Mehmetçiğin kontrol altında tuttuğu bölgelerde kalkışımalar baş gösterdi. Türk askerî tesislerine saldırılar başladı. Bölgeye takviye kuvvetler gönderildi.

Görüldüğü gibi, kamuoyumuzun konuyla ilgili hassasiyeti kullanılarak ülkemizin içinde ve sınır ötesinde Mehmetçiğimize yönelik kumpas kurulmakta, kargaşa yaratılarak sorunlar büyütülmeye, çatışma zemini oluşturulmaya çalışılmaktadır.
Tabii ki ülkemize ve geleceğimize sahip çıkacağız, her türlü ahlaksızlığa ve yanlışa da karşı duracağız, ancak iyi niyetimizin, ülke sevgimizin kullanılarak karmaşa yaratılmasına, yurdumuza ve devletimize tuzak kurulmasına da müsaade etmeyeceğiz.

En uygun çözüm, ülkeler arası karşılıklı görüşmeler yoluyla kavga ve çatışmaya gerek kalmadan barış içinde Suriyelilerin ülkelerine dönmeleridir.

Bin yıllık Türkiye tarihinde buna benzer pek çok sınavdan geçtik. Hepsini de aklımız, sabrımız ve çelik irademizle aştık, bunu da aşacağız.

Kamuoyumuza saygıyla duyurulur."