'Yağmur hasadı'

Büyükşehir Belediyesi, yağmur ve eriyen kar sularını yer altı sularına kazandırmak amacıyla çökertme baca yaptı. Detaylar Kayseri Olay Gazetesi olarak hazırlanan Kayseri haber bültenimizde...

'Yağmur hasadı'
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Yağmur ve eriyen kar sularını yer altı sularına kazandırmak amacıyla bu yıl, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) Genel Müdürlüğü190 çökertme baca yaptı.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, KASKİ Genel Müdürlüğü, yağmur ve kar sularının değerlendirilmesi uygulaması olan "yağmur hasadı" çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda bu yılın ilk 10 ayında 190 çökertme baca yapılarak yağmur ve kar sularının yer altına yönlendirilmesi sağlandı.

'Yağmur hasadı'

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, kent genelinde muhtelif bölgelerde gerçekleştirilen proje sayesinde geri dönüşüm anlamında önemli kazanım sağladıklarını belirtti.

Büyükkılıç, "Yağmur ve eriyen kar sularını yer altı sularına kazandırmak amacıyla KASKİ tarafından çökertme baca uygulaması çölleşme ve kuraklıkla mücadele yöntemlerinden biri olarak kullanılıyor. 'Yağmur hasadı' olarak da bilinen yöntem ile yılın ilk 10 ayında şehrin muhtelif yerlerinde toplam 190 çökertme baca yapılarak yağmur sularının yer altına yönlendirilmesi sağlandı. Yıl sonuna kadar bu sayıyı 230'a çıkarmayı hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.