Youtube Kanalı
Youtube Kanalı
Abone Ol
Rasim Pehlivanoğlu 'nun dilinden Eşekli Kütüphane
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Rasim Pehlivanoğlu 'nun dilinden Eşekli Kütüphane

1928 Yılında ÜRGÜP-KARAİN köyünde doğan Rasim Pehlivanoğlu , 1947 yılında Pazarören Köy Enstitüsünden mezun olunca, Karain Köyü İlkokulu Başöğretmeni olarak göreve başlamıştır.

1928 Yılında ÜRGÜP-KARAİN köyünde doğan Rasim Pehlivanoğlu , 1947 yılında Pazarören Köy Enstitüsünden mezun olunca, Karain Köyü İlkokulu Başöğretmeni olarak göreve başlamıştır. Ortahisar beldesi ilkokul öğretmeni olarak işe alınmış; Tuzla Uçaksavar Yedek Subay Okulu mezuniyet töreninde okul komutanının konuşmasına -öğrenciler adına- cevap verme görevini yerine getirmiş ; kıta hizmetini Erzincanda tamamlamıştır.

Asker dönüşü Ürgüp'ün Çökek köyünde bir ders yılı görev yapmış, 1957 yılı yazında yeniden Karain köyü Başöğretmenliğine tayin edilmiştir. Bu köyde, Türkiyenin ilk köy kütüphanesini açan derneğin kurucu başkanı olmuştur. Açılan kütüphane hızla gelişiyor ve çevreyi etkiliyorken, 1958-59 yılı ortasında ürgüp dışında bir köye nakledilmiş. Aynı ders yılı içerisinde üç ayrı köy okulunda görev yapmak zorunda bırakılmıştır. 

1959 yılı yazında Kayseri merkezinde bir okula tayin edilmiş olan Rasim Pehlivanoğlu, Kayseri'de değişik 3 ilkokulda görev yapmıştır. Devam ettiği yüksek okul ''Gazi Eğitim Enstitüsü Pedagoji Bölümünden'' diplomayla, '' Edebiyat Grubu '' bölümünden yeterlilik belgesiyle mezun olmuş.1964 yılında öğretime geçmiştir. 

Kırşehir'in Mucur, Çiçekdağı okullarını takiben  Kayseri'nin Nazmi Toker, Esenyurt Ortaokullarında, Türkçe Sosyal bilgiler öğretmenliği yapmış.1974te Argıncık Ortaokulu müdürlüğüne getirilmiş.1978'de emekli olmuştur 

Emeklilikte kendisini yetiştirmeye devam etmiş olan Rasim Pehlivanoğlu, toplantılarda konuşmalar yapmış, makaleler, kitaplar yazmıştır katıldığı 12.13.15'nci Milli Eğitim Şuralarında ilginç konuşmalarıyla dikkatleri üzerine çekmiştir. 

Yüksek öğrenim görmüş 4 çocuğu ve çoğu üniversite tahsili yapmış 9 çocuğu olan Rasim Pehlivanoğlu halen Kayseri'de yaşamaktadır. 

Eşekli kütüphane'nin kurucuların'dan olan Rasim Pehlivanoğlu'nun 1947'den 70'lerin sonuna kadar süren bir öğretmenlik serüveni var, öğretmenlik yılları, İsmet İnönü ile olan anısı, o yıllardaki hatıraları ve Atatürk'ün yok olmaya yüz tutmuş kitaplarını Rasim Pehlivanoğlundan dinliyoruz 

Yeni Videolar