Youtube Kanalı
Youtube Kanalı
Abone Ol
Müteahitten yüksek faiz tepkisi...
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Müteahitten yüksek faiz tepkisi...

Sedat Kılınç İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Kılınç, konut kredilerindeki yüksek faiz oranlarının sektörü olumsuz yönde etkilediğini söyleyerek, 'Ülkemizin ekonomisini yönetenlerden beklentimiz faizin düşürülmesidir' dedi.

Sedat Kılınç İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Kılınç, konut kredilerindeki yüksek faiz oranlarının sektörü olumsuz yönde etkilediğini söyleyerek, “Ülkemizin ekonomisini yönetenlerden beklentimiz faizin düşürülmesidir” dedi.

Sedat Kılınç İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Kılınç, yaptığı açıklamada 2020 yılındaki inşaat sektörünü ve 2021 yılından beklediklerini açıkladı. 2020 yılının iniş ve çıkışlarla dolu sert bir yıl olduğunu söyleyen Kılınç, “2020 yılının 4 çeyreğini de farklı değerlendirmek lazım. 2020 yılının ilk çeyreğinde korona salgını, pandemi bütün dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkiledi. O dönemde sokağa çıkma yasakları oldu. Sokağa çıkma yasakları ile birlikte iş hayatı durma noktasına geldi. Bundan dolayı tabi ki ekonomi durma noktasına geldi. Hatta ilk çeyreğin sonuna doğru büyük bir küçülme bekleniyordu. Daha sonra ikinci çeyreğin sonunda yani Haziran başı itibari ile devlet bankaları aracılığıyla inşaat sektörüne ve diğer sektörlere de bir faiz desteği oldu. Konut kredisi faizleri, 0,64 ile cumhuriyet tarihinin en uygun oranlarına çekildi. Bu da inşaat sektörünü ciddi anlamda hareketlendirdi. Bekleyen talepleri satın almaya dönüştürdü. Sektör temsilcileri Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında ellerindeki stokları tükettiler, satışlar gerçekleşti. Akabinde dördüncü çeyreğe geçtiğimizde yani yılın sonuna doğru konut kredisi faizlerinde tekrardan bir artış gerçekleşti. Özellikle döviz kuruna müdahale edebilmek için faiz artışları gerçekleşti. Bu durumda inşaat sektörünü negatif yönde etkiledi. Yani 2020 yılı iniş ve çıkışların çok olduğu bir yıl oldu” ifadelerini kullandı.

Yeni Videolar