Valilik'ten deprem sonrası Kayseri'de son durum açıklaması

Kayseri Valiliği 6 Şubat ve sonrasında meydana gelen depremlerin ardından Kayseri'de son durumu ortaya koyan bir açıklama yayınladı.

Valilik'ten deprem sonrası Kayseri'de son durum açıklaması
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Kayseri Valiliği 6 Şubat ve sonrasında meydana gelen depremlerin ardından Kayseri’de son durumu ortaya koyan bir açıklama yayınladı.

Açıklamada depremler sonrası şehrimizdeki hasar tespit çalışmalarının yüzde 94’ünün tamamlandığı depremler nedeniyle Kayseri’de az, orta ve ağır olmak üzere 5 bin 236 yapının hasar gördüğü bildirildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

“06 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen ve 11 ilimizin etkilendiği deprem sonrasında, bütün ülkemizde olduğu gibi ilimizde de bölgeye yapılan yardımlar ve bölgeden ilimize intikal eden depremzede vatandaşlarımızla ilgili çalışmalar devam etmektedir.

AFET BÖLGESİNE AYNİ YARDIM DESTEĞİ 

Depremin ilk günü oluşturulan Ayni Bağış Deposunda toplanan yardımlardan deprem bölgesinde bulunan 10 vilayete çadır, battaniye, su, gıda, kıyafet, temizlik ve hijyen ürünleri, yakacak, elektrikli Isıtıcı vb. temel acil ihtiyaçları karşılayacak ürünlerden oluşan 18 tır gönderilmiştir.

Depremin ilk gününden bugünekadar KayseriLojistik Deposundan deprembölgesinde yer alan illere toplam 745 tır yardım malzemesi sevk edilmiştir.

06.02.2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli ve 20.02.2023 tarihindeki Hatay merkezli depremlerde zarar gören afet kapsamındaki illere lojistik destek sağlamak amacıyla Valiliğimiz koordinasyonunda, ilimiz Organize Sanayi Bölgesi Fuar Alanında oluşturulan Kayseri Lojistik Deposuna ilimiz, diğer illerimiz ve dış ülkelerden gelen ayni yardımlar tasnif edilip afet kapsamındaki illere AFAD koordinesinde sevkiyat yapılmaya devam edilmektedir.

HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünce, 22.03.2023 tarihi itibariyle; yapılan toplam 14.989 başvurudan 14.131 adet yapının hasar tespit çalışması yapılmış olup, 8.895 hasarsız, 4.089 az hasarlı, 51 orta hasarlı ve 1.096 ağır hasarlı yapı tespit edilmiştir. Yapılan başvuruların %94’ünün hasar tespit çalışmaları tamamlanmış olup hasar tespit çalışmaları devam etmektedir.

 “KAYSERİ’DE BULUNAN 1052 OKULUN HASAR TESPİT ÇALIŞMASI TAMAMLANDI”

Ayrıca ilimizde 981’i resmi, 71’i özelokul binası olmak üzere toplam 1.052 okul bulunmaktadır. Bu okullardan tamamının hasar tespiti çalışması yapılmış olup hasar tespit çalışması yapılan okulların oranı % 100’dür.

 3’Ü DEPREM ÖNCESİ 17 OKUL AĞIR HASARLI 

Okullar ile kamu yapılarında yürütülen hasar tespit çalışmaları kapsamında:İlimiz genelinde 17 ağır (3’ü deprem öncesi), 4 orta olmak üzere toplam 21 adet ağır ve orta hasarlı okul; 6 cami, 27 cami minaresi ve 3 cami lojmanı olmak üzere toplam 35 ağır hasarlı dini yapı ve eklentileri; 12 ağır ve 3 orta olmak üzere toplam 15 adet orta ve ağır hasarlı kamu binası mevcuttur. 

Bu yapılardan 2 cami, 21 cami minaresi, 1 cami lojmanı ile acil yıkım kararımız bulunan 2 adet okul binası ilgili belediyeler tarafından yıktırılmıştır. 

Ağır hasarlı kamu yapıları arasında Yeşilhisar Belediye Başkanlığı Hizmet Binası, Sarız Belediye Başkanlığı Hizmet Binası bulunmakta olup Develi Belediye Başkanlığı Hizmet Binası ile İncesu Belediyesi Kültür Evi ise orta hasarlı kamu binalarındandır. Orta ve ağır hasarlı diğer kamu binaları ise kullanılmayan yapılar ile eklenti niteliğindeki garaj ve depolardan oluşmaktadır. 

Orta ve ağır hasarlı yapıların idarelerine bilgi verilmiş olup yapıların boşaltılması süreci devam etmektedir.

Ayrıca ilimiz merkez ilçelerinden Kocasinan İlçemizde 4 (biri acil yıkım kararımız üzerine yıktırılmıştır); Melikgazi ilçemizde 2 olmak üzere toplam 6 adet ağır hasarlı konut tespit edilmiştir. Bu konutlardan; 14 katlı bir adet bina (acil yıkım kararımız üzerine yıktırılmıştır),12 katlı bir adet bina, 6 katlı bir adet bina ve 5 katlı bir adet bina Kocasinan ilçemizde; iki adet 5 katlı ağır hasarlı bina ise Melikgazi İlçemizde bulunmaktadır. Gerekli güvenlik önlemleri alınarak söz konusu konutlar tahliye edilmiştir.

Bugüne kadar tespit edilen ağır hasarlı yapıların ilgili mevzuat çerçevesinde işlemlerinin takibi ve sonuçlandırılması için belediyelerine yazılı bildirimde bulunulmuştur. 

 İLİMİZE GELEN DEPREMZEDELER 

Deprem bölgesinden ilimize, toplam 45.202 depremzede vatandaşımız 22.03.2023 tarihi itibariyle gelmiştir. Bu kişilerden 6.878 kişi KYK yurtlarında, kamu misafirhanelerinde, oteller, apartlar ve muhtelif yerlerde barınmaktadır. 38.324 kişide yakınlarının yanında ve kendi imkanlarıyla yerleştikleri konutlarda ikamet etmektedir.

Gerek KYK yurtlarında gerekse kendi imkanlarıyla yerleştikleri konutlarda depremzede vatandaşlarımızın ayni yardım talepleri, valiliğimiz ve kaymakamlıklarımıza bağlısosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları, yerel yönetimler, STK’lar ve hayırsever vatandaşlar tarafından karşılanmaya çalışılmaktadır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuran 34.930 depremzede vatandaşımızın ayni yardım talepleri karşılanmış ayrıca nakdi yardım talebinde bulunan 8.469 ailenin başvuruları değerlendirilerek 9.029.982 TL nakdi yardım yapılmıştır.

İl ve ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarımızca depremzede vatandaşlarımızın ayni ve nakdi yardım talepleri alınarak taleplerin karşılanmasına paydaş kurum ve kuruluşların desteği ile birlikte karşılanmaya çalışılmaktadır.

PSİKOSOSYAL DESTEK

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü koordinesinde, İlimize gelen depremzede vatandaşlarımıza psikososyal destek çalışmalarına ilk günden itibaren ilimizdeki kamu kurumları, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarının da katkılarıyla devam edilmiş olup, bu kapsamda toplam 12.224 depremzede vatandaşımıza psikososyal destek sağlanmıştır.

İl Milli Eğitim Müdürlüğünce deprem nedeniyle ilimize gelerek KYK yurtları ile Milli Eğitime bağlı pansiyonlarda kalan 6.101 öğrenciye yönelik de psikososyal destek çalışmaları devam etmektedir.

Ayrıca İl Sağlık Müdürlüğünce KYK yurtları ile diğer konaklama alanlarında yaşayan 3.825 depremzede vatandaşımıza psikososyal destek sağlanmış olup toplam 660 kişiye psikiyatri hizmeti verilmiştir.

“EVİM YUVAN OLSUN”

Evim Yuvan Olsun Yardımlaşma Kampanyası kapsamında,ilimiz ilçelerinden toplam 282 konut sahibi tarafından projeye katılım başvurusu yapılmıştır. Söz konusu başvuruların incelenmesi neticesinde; 215 konutun kullanımauygun olmadığı, 46 bedelsiz konut ve 6 indirimli kiralık konut olmak üzere toplamda 52 konutun kullanıma uygun bulunduğu, geriye kalan 15 konutun ise kullanıma uygunluğunundeğerlendirilme aşamasında olduğu tespit edilmiştir.

Bugüne kadar kampanya kapsamında kullanıma uygunluğu değerlendirilen 40 bedelsiz konut ile 1 indirimli kiralık konut olmak üzere toplam 41 konut depremzede vatandaşlarımıza tahsis edilmiş olup diğer konutların tahsisine ilişkin çalışmalar devam etmektedir.

 SAĞLIK

Depremin ilk gününden bugüne kadar 14.430 depremzede hasta kabulü yapılmıştır.

Halen Kayseri’de bulunan hastanelerde serviste 151 kişi, yoğun bakımda 40 kişi olmak üzere toplam 191 hasta yatarak tedavi görmektedir. Vefat eden 98, taburcu olan 14.141 vatandaşımız bulunmaktadır. 

Ayrıca KYK yurtlarında ve diğer konaklama alanlarında verilen mobil sağlık hizmeti kapsamında toplam 6.516 kişi sağlık taramasından geçirilmiş olup 5.510 kişi muayene edilmiştir. 

Hastanelerimize deprem sonrasında, kimsesiz/refakatsiz olarak toplam, 60 çocuk depremzede kabulü yapılmıştır.

Tedavisi tamamlanan 34 çocuk ailelerine, 18 çocuk ise Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne teslim edilmiş; 1 çocuk da ailesi ile birlikte Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edilmiştir.

Bugün itibariyle toplam 6 kimlikli/kimliksiz bebek ve çocuğun tedavisi devam etmektedir. 

SOSYAL HİZMETLER

Deprem bölgesinden ilimize sosyal hizmetler kapsamında, 280 ağır engelli depremzede vatandaşımız getirilerek özel ve resmi bakım merkezlerine; 12 kadın ve 8 çocuk Kadın Konukevine yerleştirilmiştir. Bugün itibariyle Sosyal Hizmet Bakım Merkezlerinde 1 çocuk bulunmaktadır. Ayrıca 23 yaşlı depremzede vatandaşımız ise özel huzurevlerine yerleştirilmiştir.

 EĞİTİM

İlimizde 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli depremler öncesinde 3, sonrasında ise Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Kayseri İl Müdürlüğü tarafından 14 okul ağır hasarlı; 4 okul ve 1 pansiyon orta hasarlı olmak üzere toplamda 21 okul ve 1 pansiyon binası ağır ve orta hasarlı olarak tespit edilmiştir.

Ağır ve orta hasarlı okullardaki öğrenciler uygun okullara tahliye edilerek eğitim öğretim süreçleri sorunsuz şekilde devam etmektedir.Bu okullar:

 AĞIR HASARLI OKULLAR

Deprem öncesinde; Kocasinan İlçesi Cumhuriyet İlkokulu, Uluslararası Şehit Ömer Halisdemir Anadolu İmam-Hatip Lisesi, Mithatpaşa İlkokulu.

Deprem sonrasında ise; Kocasinan İlçesi Avukat Ahmet Ulucan İlkokulu, Kadir Has Ortaokulu, Gözüakçalar İlkokulu, Yunus Emre Ortaokulu-İmam Hatip Ortaokulu, Gevher Nesibe Özel Eğitim Uygulama Okulu, Melikgazi İlçesi Besime Özderici Ortaokulu, Mustafa Eminoğlu Anadolu Lisesi, Ahmet Kirazgiller İlkokulu, Müncübe Cıngıllıoğlu Anaokulu, Talas İlçesi Mehmet-Cemile Oğulcuklu İlkokulu, Sarız İlçesiYeşilkent Şehit Osman Börklüoğlu İlkokulu-Ortaokulu, Yeşilhisar İlçesi Atatürk İlkokulu, Ovaçiftlik İlkokulu, İncesu İlçesiAnadolu İmam Hatip Lisesi. 

Deprem sonrasında acil yıkım kararı olan Avukat Ahmet Ulucan Ortaokulu B Blok ile Müncübe Cıngıllıoğlu Ortaokulu’nun yıkılması işlemleri tamamlanmıştır.

ORTA HASARLI OKULLAR 

Tomarza ilçesi Dadaloğlu Battal Topuz Anadolu Lisesi, Melikgazi Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi D3 Blok (Metal İşleri Atölyesi), Yahyalı Hasan Hüseyin Arıkan Mesleki ve Teknik Anadolu Atölyesi, Yeşilhisar Mesleki Anadolu Elektrik Lisesi Elektrik-Elektronik Atölyesi orta hasarlı okullar olup Yahyalı ilçesi Hacı Zeliha Kurmel Kız Pansiyonu ise orta hasarlı kamu yapılarındandır.

Orta hasarlı yapılarda ilgili mevzuat gereği “tamir ve tadilatı yapılıncaya kadar kullanılamayacağı” hükmü yer aldığından söz konusu yapıların tahliye işlemleri tamamlanmış olup söz konusu yapılarda onarım işlemlerine başlanılmıştır.

NAKİL GELEN ÖĞRENCİLER

Deprem nedeniyle eğitimlerine Kayseri’de devam etme kararı alan öğrencilerin nakil işlemleri tamamlanmış olup her okul derecesi ve türünde nakil olan öğrenci sayısı 8.141 olarak gerçekleşmiştir. Nakil olarak gelen öğrencilerin kitap, kırtasiye, çanta gibi 8.000 kırtasiye seti hazırlanarak dağıtım süreci devam etmektedir.

Deprem nedeniyle ilimize gelerek okullarımıza nakil olan 6.101 öğrenciye yönelik; masal anlatıcılığı, kukla gösterileri, bilimsel deney etkinlikleri, geleneksel çocuk oyunları yöntemleriyle psikososyal destek çalışmaları devam etmektedir.

Eğitimlerine ilimizde devam eden depremzede öğrencilere eksiksiz hizmet verebilmek, ihtiyaç analizleri doğrultusunda çalışma yapabilmek içinöğrenci deprem veri takip sistemi yazılımı geliştirilerek kullanıma sunulmuştur.

İŞKUR 

20 Şubat 2023 tarihinden itibaren Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü iş ve meslek danışmanlarınca depremzedelerin kaldığı KYK yurtlarının tamamı, otel ve kamu misafirhanelerinde kalanların büyük bir kısmı ziyaret edilmiştir. Anons ve duyuru neticesinde görüşmeyi kabul eden 603 kişi işe yerleştirme konularında bilgilendirilerek kayıtları yapılmıştır.

Meslek odalarına bilgilendirme yazıları ulaştırılmış işverenlerimizin açık iş ilanı verme ve depremzedeleri işe alma konusunda hassas davranması ricasında bulunulmuştur.

Yapılan görüşmelerin ardından firmaların doğrudan işe aldığı kişiler hariç 309 kişi işe yerleştirilmiş olup, firmalarla depremzedelere yönelik işe alım görüşmeleri devam etmektedir.

İstihdamı korumak amacıyla kısa çalışma uygulaması ile işsizlik ödeneği ve nakdi ücret desteği başvuruları alınmaya devam etmektedir.

Depremden etkilenen illere yardım malzemelerinin sevkiyat işlerinde çalışmak üzere 402, KYK Yurtlarında depremzedelere hizmet vermek amacıyla 101 olmak üzere toplam 503 kişilik Toplum Yararına Program başlatılmıştır.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.”