Vali paylaştı: Kayseri'de tarihe açılan kapı

Vali Gökmen Çiçek, Kayseri'nin tarihe açılan kapısını paylaştı. İşte Kayseri'nin gezilip görülecek adreslerinden birisi daha… Detaylar Kayseri Olay haber merkezince derlediğimiz Kayseri haber bülteninde.

Vali paylaştı: Kayseri'de tarihe açılan kapı
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Kayseri Valiliği tarafından yürütülen proje kapsamında turizme kazandırılan Erdemli Vadisi, keşfedilmeyi bekliyor.

Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesine bağlı Erdemli Mahallesi sınırlarında Erciyes Dağı'nın aktif bir volkanken püskürttüğü lavların akarsu aşındırması sonucunda oluşturduğu kanyon şekilli vadi, Bizans dönemine ait onlarca kayadan oyma kilise ve yapıyı içinde barındırıyor.

Vali paylaştı: Kayseri'de tarihe açılan kapı

Kent merkezine 65 kilometre mesafede yer alan, 10 kilometre uzunluğundaki Erdemli Vadisi'nin öne çıkan yapıları arasında Saray Manastırı Kilisesi, Aziz Eustathios Kilisesi, Aziz Nikolaos Kilisesi ve Şapeli, Mikhael Kilisesi, Oniki Havari Kilisesi, Kırk Martir Kilisesi, Tek Nefli Kilise ve Ayı Kilisesi bulunuyor. 

10. ve 13. yüzyıllarda kullanıldığı düşünülen vadideki yapıların duvarlarında İncil ve Tevrat konulu sahneler, bitkisel ve geometrik bazı süslemeler ile aziz, azize, piskopos, havari gibi tek figürler bulunuyor.

Vali paylaştı: Kayseri'de tarihe açılan kapı

Kayseri Valiliğince 2022'de turizme kazandırılması amacıyla başlatılan proje kapsamında karşılama ve tanıtım binası, yürüyüş yolu, çevre aydınlatması gibi bazı yeniliklere kavuşan Erdemli Vadisi, misafirlerini bekliyor. 

Vali paylaştı: Kayseri'de tarihe açılan kapı

Diğer yandan Kayseri Valisi Gömen Çiçek, şehre adım attığı ilk günden beri yaptığı turizm ataklarıyla dikkat çekiyor. Birçok adresin turizme kazandırılmasında büyük rol oynayan Vali Çiçek, yaz aylarının gelmesiyle vatandaşları doğanın güzelliklerine çağırıyor. Son olarak Çiçek, Erdemli Vadisi’nden muhteşem bir video paylaştı. Çiçek, paylaşımının üzerine “Kayseri’de görülecek çok şey var… Tarihe açılan kapı Erdemli Vadisi gibi…” notunu düştü.