Sağlık çalışanlarından kadro tepkisi!

696 sayılı KHK ile sürekli işçi kadrosuna geçen sağlık çalışanları, 5 yıldır görev yaptıkları yerde kalabilmek için basın açıklaması yaptı. Ayrıntılar Kayseri Olay Gazetesi olarak hazırladığımız haber bülteninde…

Youtube Kanalı
Youtube Kanalı
Abone Ol
Sağlık çalışanlarından kadro tepkisi!
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

2018 tarihinde taşeron alt şirketlerden 696 sayılı KHK ile sürekli işçi kadrosuna geçen sağlık çalışanları kadroya geçmelerinin ardından yetenek ve becerileri doğrultusunda farklı kadrolarda görev yapıyorlardı ancak son dönemde yeniden taşeron şirkette yaptıkları göreve dönmeleri isteniyor. Bu nedenle sağlık çalışanları Türkiye Sağlık İş Şubesi öncülüğünde basın açıklaması yaptı. Türk-İş Kayseri Temsilcisi İdris Güven’in de destek verdiği basın açıklamasında konuşan Türkiye Sağlık İş Şube Başkanı Soner Salcanlıer, kazanılmış hakların ellerinden alınmaya çalışıldığını belirterek, T.C Sağlık Bakanlığı adına Tühis işveren sendikası ve yetkili ama etkisiz işçi sendikası öz sağlık tarafından imzalanan Toplu İş Sözleşmesi'nin 29.Maddesinin D ) bendinde açıkça belirtilen Bir yıl vasıflı bir işte çalıştırılan işçi bir yılın sonunda vasıfsız bir işte çalıştırılamaz. Maddesi yer almaktadır, Toplu iş sözleşmesindeki bu maddeyi yetkili işçi sendikası kuruma uygulatamamasından ve gözardı etmesinden kaynaklı üyelerini mağdur etmiştir. 6 yıla yakın vasıflı bir işte çalıştırılıp, çalışmış oldukları vasıflı işlerde profesyonelleşen işçilerin sözleşme ile kazanılmış olan hakları gasp edilmiştir. Ve Yine Yetkili İşçi Sendikası Öz Sağlık , Toplu Sözleşmede yer alan  54.Madde Uyuşmazlık Çözüm  Kuruluna çağrıda bulunmamış mağduriyetin giderilmesi için hiç bir adım atılmamıştır. Tüzel kişiliğinede uymayan Sendika 6 yıldır aidat sendikacılığı yapılmaktadır. 6 yılın sonunda emekleri hiçe sayılarak vasıflı işlerden vasıfsız işlere tekrardan çekilen işçiler. Seslerini duyurabilmek için çalmadıkları kapı, aşındırmadıkları yol kalmamıştır. Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Farklı hastanelerde çalışan 150’ye yakın arkadaşımız mağdur olmuştur ve her geçen gün bu sayı artmaktadır. Bu sorun sadece Kayseri de değil Tüm Türkiye'ye genelinde ortaya çıkmaya başlamıştır, sağlıkta çalışan 696 KHK ile kadroya geçen işçilerin sorunlarına her gün bir yenisi eklenmektedir. Buradan çağrımızı Yetkili işçi sendikası öz sağlık işe ve sağlık bakanlığı yetkililerine yapıyoruz, Toplu iş sözleşmesindeki maddeleri artık uygulayın yeter artık bunca eziyet bunca çile, bizler Türk-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Ergün ATALAY ve Türkiye Sağlık ve Sosyal Hizmet İşçileri Sendikası Genel Başkanımız Hakan TOY un öncülüğünde bu konun takipçisiyiz, Meslek Kodu Mağdurlarının Yanındayız ve yetkilileri göreve davet ediyoruz, Bakanlığa bağlı bir kamu kurumunda iş barışının bozulmaması ve SGK tarafından cezai işleme mağruz kalınmadan, kamu zararına sebebiyet verilmeden gerekli işlemlerin tesis edilip işçilere kazanmış oldukları hakkı verip iadeyi itibar edilmesi gerekmektedir.’ dedi. 
Basın açıklamasının ardından Olay mikrofonlarına konuşan sağlık çalışanları da mağduriyetlerinin giderilmesini talep ederken, bir sağlık çalışanı da hafta sonu yapılacak seçimleri hatırlatarak, sorunlarını çözmeyenlere oy vermeyeceklerini dile getirdi.